Evren Ne Kadar Hızlı Genişliyor? Hubble Şimdiye Kadarki En Hassas Ölçümü Ortaya Çıkardı
Evren Ne Kadar Hızlı Genişliyor? Hubble Şimdiye Kadarki En Hassas Ölçümü Ortaya Çıkardı

Otuz yıllık Hubble Uzay Teleskobu galaksi gözlemleri artık Evrenin genişleme hızına ilişkin en doğru tahminlerden birini sağladı ve ayrıca bize şu anki Evren anlayışımızda temelde bir şeylerin eksik olduğunu söylüyor.

The Astrophysical Journal'da bildirildiği gibi, kıdemli uzay teleskobunu kullanan araştırmacılar, Evrenin genişleme hızının saniyede 73 kilometre megaparsek artı veya eksi 1 olduğunu tahmin ettiler. Bu, bir nesneye bakarsanız 1 milyon parsek (3,26 milyon ışık) anlamına gelir. Eğer bu kadar uzakta olsaydı, evrenin genişlemesi, sizden saniyede 73 kilometre hızla (saatte 163.000 milden fazla) uzaklaşıyormuş gibi görünmesini sağlardı.

Yeni veriler artık yüzde 1'in biraz üzerinde bir belirsizlikle biliniyor. Ancak sorun şu ki, Büyük Patlama'dan sadece 400.000 yıl sonra Evrenin genişleme hızının tamamen farklı bir tahmini, genişlemenin megaparsec artı veya eksi 0,5 başına saniyede 67,5 kilometre olduğunu tahmin ediyor. İki ölçüm arasındaki gerilim son birkaç yılda arttı ve arttı.

İki sayının neden eşleşmediğini bilmiyoruz ve ikisi arasındaki gerilimin şans eseri olma ihtimali milyonda bir. Önde gelen teorimiz bize bunların aynı olması gerektiğini söylüyor, dolayısıyla bu, henüz dahil etmediğimiz başka bir şeyin olabileceğini ima ediyor.

"Hubble sabiti çok özel bir sayıdır. Evreni anlamamızın uçtan uca bir testi için geçmişten günümüze bir iğneye iplik geçirmek için kullanılabilir. Bu, olağanüstü miktarda ayrıntılı çalışma gerektirdi," ekibin üyesi ICREA ve ICC-Barselona Üniversitesi'nde kozmolog olan Dr. Licia Verde yaptığı açıklamada.

Bilimsel işbirliğine, H0'ın Hubble sabiti, Evrenin genişleme hızının değeri olduğu Karanlık Enerjinin Durumu Denklemi (SHOES) için Süpernova, H0 adı verilir. 42 süpernova kilometre noktası işareti gözlemlediler. Bu tür olaylar yılda yaklaşık bir kez gerçekleşir, bu nedenle Hubble son otuz yılda olan her şeyi hemen hemen incelemiştir.

SHOES lideri ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü'nden (STScI) Nobel Ödüllü Adam Riess ve Baltimore'daki Johns Hopkins Üniversitesi, "Son 40 yılda görülen Hubble teleskopunun erişebildiği tüm süpernovaların eksiksiz bir örneğine sahibiz. Bizim bildiğimiz en iyi teknikleri kullanarak Hubble Uzay Teleskobu bunu yapmak için inşa edildi. Bu muhtemelen Hubble'ın başyapıtıdır, çünkü Hubble'ın bu örnek büyüklüğünü ikiye katlaması bile 30 yıl daha sürecektir." dedi.

Önümüzdeki on yılda, gök bilimciler Evrenin genişlemesini incelemek için yaklaşımları genişletecekler ve yeni ve gelecek gözlemevleri, Evrende henüz kavrayamadığımız neler olup bittiğini anlamamıza yetecek kadar veri sağlamayı umuyoruz.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır. 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum