Evren Büyük Patlama İle Değil de Büyük Sıçrama İle Oluşmuş Olabilir mi?
Evren Büyük Patlama İle Değil de Büyük Sıçrama İle Oluşmuş Olabilir mi?

En küçük bakteriden en büyük galaksiye kadar, ufukta ölüm beliriyor; zaman ölçekleri gerçekten kavrayamayacağımız kadar büyük olsa bile. Sonunda, Evrenin kendisi bile sona ermelidir - son ışık göz kırpacak ve geriye kalan tek şey soğuk, yoğun ölü yıldız kümeleri olacak.

En azından mevcut kozmolojik modellerde durum böyle. Ya Evrenimiz soğuk bir ölümle ölmezse, dev bir kozmik akciğer gibi tekrar tekrar çökerse, yeniden şişer ve tekrar çökerse

Bu tam olarak yaygın olarak kabul edilen bir teori değil, ancak bazı kozmologlar için Evrenimiz, başlangıcı veya sonu olmayan uzun bir doğum, ölüm ve yeniden doğuş dizisinden sadece biri olabilir - bir Büyük Patlama değil, Büyük Sıçrama.

Buffalo Üniversitesi'nden fizikçi Will Kinney, "Entropi ile ilgili sorunları ele alan bu yeni model türünde, Evrenin döngüleri olsa bile, yine de bir başlangıcı olması gerekiyor" dedi.

Şu anda, Evrenimizin en çok kabul gören modeli, onun tekillik adı verilen bir başlangıç ​​noktasından ortaya çıktığını öngörüyor. Yaklaşık 13,8 milyar yıl önce Evren, bildiğimiz haliyle, imkânsız derecede yoğun bir zaman ve uzay parçasından genişlemeye başladı.

Ne yazık ki, bir 'Big Bang' açıklamasını destekleyen modellerin, böyle bir tekilliğin nasıl görünebileceği konusunda pek bir şey söylemesi mümkün değil.

Bir alternatif olarak Büyük Sıçrama hipotezi, onu tamamen ortadan kaldırarak tekillik meselesinden kaçınabilir. Çöken bir evren, böyle bir model kırılma anına ulaşmadan önce geri dönecekti.

Bununla birlikte, hipotezin sorunlu kısımları vardır. Sonsuz bir şekilde "sıçrayan" bir Evren, Evrendeki düzensizliğin ölçüsü olan sonsuz büyüyen entropiye de sahip olmalıdır. Big Bang, sonsuz bir patlama dizisinden yalnızca biri olsaydı, bu nedenle entropi gerçekten yüksek olmalıydı; yine de değildi. Aslında, Evren Big Bang'de entropi bakımından yüksek olsaydı, bildiğimiz şekliyle var olamazdı.

2019'da Büyük Sıçramaya dair, hipotezi on yıllardır engelleyen bu önemli engele bir çözüm içeren revize edilmiş bir modelin yayınlandı. Araştırmacılar, Evrenin her döngüde genişlemesinin, bir sonraki sıçramadan önce Evreni orijinal durumuna döndürmek için entropiyi yeterince seyrelttiğini buldu.

Bu büyük çalışma, görünüşe göre Büyük Sıçrama'yı makul bir kozmolojik model olarak masaya geri koyuyordu; ama şimdi, diğer bilim insanları gözden geçirilmiş modelde yeni bir açık buldular.

Kinney ve meslektaşı, yine Buffalo Üniversitesi'nden fizikçi Nina Stein, bir dizi hesaplama yaptılar ve döngüsel bir Evrenin sonsuz bir şekilde geçmişe uzanamayacağını keşfettiler.

Kinney, "Uzun lafın kısası, entropi problemini çözerken, Evrenin bir başlangıcı olması gereken bir durum yarattığınızı gösterdik" dedi. "Kanıtımız genel olarak genişleme yoluyla entropiyi ortadan kaldıran herhangi bir döngüsel modelin bir başlangıcı olması gerektiğini gösteriyor."

Araştırma, Journal of Cosmology and Astroparticle Physics dergisinde yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum