Eski Bir Tarım Tekniği Mahsul Verimini Stabilize Edebilir
Eski Bir Tarım Tekniği Mahsul Verimini Stabilize Edebilir

Dünyanın dört bir yanındaki iklimler sertleştikçe ve giderek daha öngörülemez hale geldikçe, dünyamızın gıda güvenliğine ilişkin endişeler artıyor.

Mısır ve buğday gibi temel mahsullerin verimi, alçak enlemli tropik bölgelerde, Afrika kurak alanları ve Akdeniz'in bazı bölümleri gibi kuru ve kurak bölgelerde şimdiden düşüyor.

Avustralya, azalan yağış nedeniyle 1990 ile 2015 arasında neredeyse yüzde 30'luk bir mahsul verimi düşüşü yaşadı.

2011'de gıda çeşitliliğini incelerken, şu anda Clark Üniversitesi'nde olan çevre bilimcisi Morgan Ruelle, kazara, düşen mahsul verimini dengelemeye yardımcı olabilecek olası bir tekniğe rastladı.

Bir zamanlar yaygın olan uygulama artık sadece Kafkasya, Yunan Adaları ve Afrika Boynuzu gibi yerlerdeki küçük çiftlikler tarafından kullanılıyor. İnanılmaz derecede basit olmasına rağmen, agroekoloji topluluğunun çoğu bunun farkında değildi.

Yine de çiftçiler bu tekniği en az 27 ülkede 3.000 yıldan fazla bir süredir kullanıyor. Hatta ilk etapta tarıma yol açan şey bile olabilir.

Yöntem, pirinç, darı, buğday, çavdar, arpa ve daha fazlasını içerebilen birleşik bir tahıl karışımı olan maslinlerin ekilmesi ve bunların ayrılarak veya tek bir ürün olarak kullanılmak üzere hep birlikte hasat edilmesidir.

Örneğin, Ruelle'nin maslinlerin varlığını keşfettiği Etiyopya'da duragna, hepsi birlikte yetişen çok sayıda arpa ve buğday türü ve çeşidi içerir. Yerel halk, karışımı ekmek, bira ve onunla geleneksel lezzetler yapmak için kullanan tek bir ürün olarak görüyor.

Yerel çiftçiler, bu karışımın olumsuz koşullar altında en azından bir miktar verim sağladığını bildirdi ve şimdi araştırmacılar bu iddiaları desteklemek için deneysel verilere sahipler. Cornell Üniversitesi'nde çalışan Ruelle ve meslektaşları, önceki çalışmaları gözden geçirerek maslinlerin değişen koşullar altında daha yüksek stabilite sağladığını gösterdi. Çiftçiler, her mevsim tür kompozisyonunu değiştirerek, ek müdahaleye ihtiyaç duymadan iklim etkilerine karşı önlem alabilirler.

Ruelle, "Bu, sürekli gelişen duyarlı bir varlık. Kendi başına, hangi koşul olursa olsun yanıt vermek için çiftçinin kontrolü dışında çalışıyor" diyor. "Yani ne olursa olsun, bununla ekmek yapabileceksin."

Süreç, çevrenin hangi türlerin gelişeceğini seçmesine izin verir. Ve eğer çevre koşulları bir yönde değişmeye devam ederse, gelecek sezon için tohum karışımı da bu eğilime uygun olarak değişecektir.

Şu anda New York Botanik Bahçesi'nde etnobotanist Alex McAlvay, "Tek bir zayıf çeşidiniz olsaydı, uyum sağlamanız uzun zaman alırdı" diye açıklıyor. "Ancak birden fazla türünüz ve birden fazla çeşidiniz varsa, bu değişimler çok hızlı gerçekleşebilir" diyor.

Kuraklık vurduğunda, ortaya çıkan ürün verimi, örneğin arpanın kuraklığa daha dirençli türlerini ve daha az buğdayı içerecektir. Ancak, ani bir yağışlı mevsim olursa, buğday öne çıkacaktır.

2022'de araştırmacılardan birine, bu karışımı yetiştiren Gürcü bir rahip, "Biri başarısız olursa, en azından diğerine sahibiz" dedi.

Araştırmacılar bir süredir monokültür tarımdan uzaklaşmanın birçok durumda faydalı olabileceğini tavsiye ediyor çünkü birden fazla ürün türünün ekilmesi haşere yönetimi, gübreleme, vahşi yaşam sağlığı ve sürdürülebilirlik için çok daha iyi. Bununla birlikte, polikültür, hasat ve işleme için makinelere dayanan daha büyük ölçekli çiftçilik için sorunludur.

Maslin karışımındaki her bir tahıl çeşidini hasat etmek için aynı makineler kullanılabildiğinden, süreç büyütülebilir. Modern endüstri, tahıl türlerini büyük ölçekte ayırma konusunda da deneyimlidir.

Maslin ayrıca daha yüksek verim sağlar. Bir tarla denemesinde buğday ve arpa birlikte, buğdayın kendi başına yüzde 20 ve tek başına arpadan yüzde 11 daha iyi sonuç verdi ve başka bir araştırma, aynı sonucu elde etmek için monokültür arazi kullanımının yüzde 50 artırılması gerektiğini buldu

Bu inceleme, Sürdürülebilir Kalkınma için Agronomi'de yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum