Erkeklerin çekici kadınların yanında garip garip davrandığı kanıtlandı
İngiltere'nin Stirling Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada erkeklerin çekici buldukları kadınların yanında garip garip davrandığı kanıtlandı.

İngiltere’den Stirling Üniversitesi‘nin yaptığı araştırmada kur yapma sırasında erkek ve kadının sesinde meydana gelen değişimler incelendi. İngiliz ve Çek, 110 heteroseksüel bireyle yapılan çalışmada kadınların ve erkeklerin çekici bulduğu ve çekici bulmadığı kişilerle konuşurken seslerinin nasıl olduğu karşılaştırıldı. Buna göre İngiliz ve Çek erkeklerin çekici buldukları bir kadınla konuşurken sesleri monotonlaşıyor.

Araştırmanın başında olan Juan David Leongómez’e göre kur yapma hali erkek için bir ikilem. Çünkü erkekler bir yandan maskülen bir sese sahip olmak istiyor -ki bu da daha kalın bir sesle konuşmak demek-. Diğer yandan aşırı maskülenlik agresif olmak ve her kadınla beraber olmak gibi imajların uyanmasına sebep oluyor. Hal böyle olunca erkek ne yapacağını bilemiyor. Hem maskülen hem iyi bir baba, iyi bir eş olabileceğini göstermeye çalışan erkeğin sesi monoton bir hal alıyor.

Araştırmada ayrıca İngiliz erkeklerin ses kaydı Çek kadınlara ve Çek erkeklerin sesleri de İngiliz kadınlara dinletiliyor. Kadınlar bilmedikleri bir dilde konuşan bu erkeklerin, kur yaptığı kadınla konuşurkenki seslerini daha çekici bulduklarını söylüyorlar. Yani monoton ses işe yarıyor. Araştırma gösteriyor ki flört halindeki bir insanı değişen vücut dili, saçıyla oynaması, göz teması kurmasının yanı sıra monotonlaşan sesinden de anlayabilirsiniz.

Kaynak

nolm.us

 

 

 

 

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum