Enfeksiyon Durumuna Göre Renk Değiştiren Yara Bandı Geliştirildi
Enfeksiyon Durumuna Göre Renk Değiştiren Yara Bandı Geliştirildi

Linköping Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Örebro ve Luleå Üniversitesi'ndeki meslektaşlarıyla birlikte, iyileşme sürecine müdahale etmeden enfeksiyon belirtisini erkenden ortaya çıkarabilen nanoselülozdan yapılmış bir yara bandı geliştirdiler.

Bu yara bandı, bakteri ve diğer mikropların içerisine girmesini engelleyen sıkı gözenekli nanoselülozdan yapılmış olup, yaranın iyileşmesi için önemli olan gazların ve sıvıların yaralı bölgeye geçmesine izin verir. Yara bandı bir kez uygulandıktan sonra iyileşme süreci boyunca aynı yerde kalır ve yarada bir enfeksiyon oluşursa yara bandının rengi değişir. Peki bu renk değişimi nasıl oluyor?

Enfeksiyon geçirmeyen yaranın pH değeri yaklaşık 5.5’tir. Yarada enfeksiyon meydana geldiğinde yara bazik hale dönüşmeye başlar ve pH değeri 8 ve üstü değerler almaya başlar. Bunun nedeni, yaradaki bakterilerin optimum büyüme ortamına uyacak şekilde çevrelerini değiştirmesidir. Bu bazik hali gösteren pH değerini belirlemek için bu yeni yara bandında, pH değeri 7’yi aştığında rengi sarıdan maviye değişen bir boya olan bromtimol mavisi BTB kullandı ve BTB, yara bandında bozulmadan kullanılabilmesi için de nanometre seviyesinde gözeneklere sahip olan silika malzemesi üzerine yerleştirildi. Bu silika malzemesi de nanoselülozdan kayıp vermeden yara bandı ile birleştirirdi ve enfeksiyon olduğunda sarıdan maviye dönüşen bir yara bandı ortaya çıkarılmış oldu. Bu yara bandının ne gibi faydaları olacağı sorusunun yanıtı ise şu şekildedir.  

Yarada yüksek pH değeri, enfeksiyonun en yaygın belirtileri olan irin,ağrı veya kızarıklıktan çok önce tespit edilebilir. Bu sayede enfeksiyon ileri safalara ulaşmadan önce yaraya müdahale edilebilir, yaranın enfekte olup olmadığı yara bandı kaldırılmadan anında görülebilir ve bu sayede iyileşmesi zor yaraları olan hastalar için daha temiz bir bakım yapılabilir. Ayrıca yara enfeksiyonları genellikle antibiyotiklerle tedavi edildiği için bu yara bandı sayesinde gereksiz antibiyotik kullanımı da azaltılabilir.

Bunlar dışında daha bir çok faydası olacağı düşünülen bu yara bandının, tıbbı ortamlarda kullanılacak tüm ürünlerin titiz ve pahalı testlerden geçmesi gerektiği için piyasaya sunulması beş ile on yıl arası süreceği düşünülüyor.

Kaynakça

 

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum