Elon Musk, Ukrayna'yı Desteklemek İçin Starlink Uydularını Yönlendiriyor, Peki İşe Yarayacak mı?
Elon Musk, Ukrayna'yı Desteklemek İçin Starlink Uydularını Yönlendiriyor, Peki İşe Yarayacak mı?

Bazı insanlar Elon Musk'ın kendini gerçek hayattaki bir Tony Stark veya Bruce Wayne olarak gördüğünü düşünüyor. Eğer öyleyse, Ukrayna krizi ona hayallerini yaşama şansı vermiş olabilir. Musk'ın hem şaşırtıcı başarılar hem de utanç verici başarısızlıklar konusundaki sicilinin ışığında, bunun hangi kategoriye gireceğini söylemek için henüz çok erken, ancak birçok hayat bu sonuca bağlı olabilir.

Bilgi güç olduğunda, internete erişim her türlü mücadelenin çok önemli bir parçasıdır. Ukrayna halkı, işgale direnen askerleri ve gönüllüleri bir araya getirmek, sivillere ne zaman ve nereye kaçacaklarını söylemek, çabalarını dünyanın geri kalanına duyurmak için internete ihtiyaç duyuyor.

Bunun Vladamir Putin'in dikkatinden kaçmış olması pek olası değil, bu nedenle iletim kuleleri ve diğer altyapılar muhtemelen hedefliyor. Bu yüzden Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov'un bir fikri vardı ve sistemin hala çalışır durumda olduğu gerçeğinden yararlanarak, fikrini gerçekleştirebilecek bir adamdan yardım istedi: 

“Siz Mars'ı kolonileştirmeye çalışırken Rusya Ukrayna'yı işgal etmeye çalışıyor! Roketleriniz uzaya başarıyla inerken Rus roketleri Ukraynalı sivil halka saldırıyor! Ukrayna'ya Starlink istasyonları sağlamanızı ve aklı başındaki Rusları ayağa kaldırmanızı rica ediyoruz.”

 

On saat sonra da Elon Musk cevap verdi:

“Starlink hizmeti artık Ukrayna'da aktif. Daha fazla terminal de planlar dahilinde.”

 

Yakın zamanda meydana gelen bir güneş fırtınasında bazı uydularını kaybetmesine rağmen, Starlink şu anda yörüngede veri gönderen ve alan 2.000 uyduya yaklaşıyor. Gezegenin sağ tarafında olduklarında Ukrayna'ya öncelik vermeleri için onları yönlendirmek muhtemelen zor değildi. Her uydunun 2.080 kullanıcıya hizmet verebileceği bildiriliyor. Önemli bir yardım olsa da 43 milyonluk bir ülke için yeterli değil maalesef.

Ayrıca, Starlink'e bağlanmak için yer tabanlı bir terminale ihtiyacınız var. Ukrayna'da muhtemelen birkaç tane var - resmi rakamlar mevcut görünmese de - ama burası küresel bir sıcak nokta değil. Musk "daha fazla terminal" sözü vermiş olabilir, ancak onları bir savaş bölgesine teslim etmek ve onları çalışır hale getirmek zor olabilir.

Starlink'in optimum koşullar altındaki performansı şaşırtıcı olsa da, kullanıcılar ağaçlardan veya komşu binalardan önemli ölçüde parazit olduğunu bildirdiler. Gökyüzünün farklı noktalarından geçen Starlink uyduları ile görüş hattını korumak, etraftaki en yüksek şey olmayı gerektirir. O zaman bile, rüzgar ve yağmur gibi faktörler performansı ciddi şekilde etkileyebilir. Morali güçlendirmeye ve dünyayı gelecekteki olası savaş suçlarından haberdar etmeye yardımcı olan daha fazla video yüklemek, elektrik kaynağı buna izin verecek şekilde açık kalsa bile sorunsuz çalışmayabilir.

İnternet erişimi sadece Ukraynalılar için bir sorun değil. Yerel halk tarafından sokak tabelalarıyla uğraşan Rus askerlerinin kaybolduğuna dair çok sayıda rapor var. Google Haritalar'a erişebilselerdi muhtemelen bu olmayacaktı, bu nedenle işgalci ordu terminalleri yok etmek yerine ele geçirmeye çalışabilir. Çevrimiçi birçok insan Starlink'in Ukrayna'nın İnternet sorunlarını çözeceğinden oldukça eminken, diğerleri bunun tam bir fiyasko olacağını düşünüyor. Her iki grubun da ne hakkında konuştuğunu bilip bilmediği veya gerçeğin arada olup olmadığı, savaşın belirleyici faktörlerinden biri olduğunu kanıtlayabilir.Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/elon-musk-redirects-starlink-satellites-to-support-ukraine-will-it-work/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum