Dünyanın yüzen ilk güneş santrali projesi
Dünyanın en küçük ve en gelişmiş ülkelerinden biri olarak bilinen Singapur, enerji ihtiyacını karşılamak için güneş enerjisi santrali inşa edecek. Santralin özelliği ise kara üzerinde değil, su üzerinde kurulacak olması.


Kıyı açıklarına kurulan rüzgar çiftliklerinin ardından, güneş enerjisi çiftlikleri de yakın zamanda suyla tanışabilir. New York Şehri'nden bile küçük olan ama dünyanın en gelişmiş bölgelerinden birini temsil eden Singapur, yer darlığından dolayı su üzerinde yüzen güneş enerjisi çiftliği kuracak.

Singapur Güneş Enerjisi Araştırma Enstitüsü CEO'su Thomas Reindl, "Singapur'daki fotovoltaik panellerin birçoğu binaların ve evlerin çatılarında yer alıyor ama bu bile yeterli olmuyor" ifadesini kullandı. Güneş enerjisi çiftliği inşa etmek için birçok alternatifi gözden geçirdiklerini belirten Reindl, kara üzerindeki rezervuarların öne çıktığını belirtti.

Başlatılacak olan proje, temiz suyla dolu olacak dev bir deponun üzerinde inşa edilecek 10 farklı tasarımla başlayacak. En başarılı olan tasarım, su deposu üzerinde yüzen bir güneş enerjisi çiftliğine dönüştürülecek. Tamamlandığı zaman, santralin yılda 3.3 ile 4 gigawatt enerji üretmesi bekleniyor. Hedefe ulaşılırsa, yüzen santral karadaki benzerlerinden de daha etkin olacak.

Su deposunun üzerindeki fotovoltaik panellerin içme suyunu etkilememesi için çevreye en duyarlı tasarım seçilecek. Aynı zamanda, suyun üzerini örtecek santral içme suyunun buharlaşmasını da önleyecek.

Singapur'un kıyı açıklarında kurulan deniz üsleri ve petrol platformları açısından küresel merkezlerden biri olduğunu belirten Reindl, yıllardır geçerli olan yüzen santral fikrini hayata geçirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Kaynak: Fastcoexist.com

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum