Dünyanın En Büyük Güneş Gözlemevi, Güneş Atmosferinin İlk Görüntülerini Yayınladı
Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu, özellikle Güneş'i incelemek için yapılmış en büyük teleskoptur ve görüntülerindeki detay şaşırtıcıdır.

Çoğu astronomik cisim, çeşitli teleskoplarla incelenebilir, ancak Güneş farklı bir konudur; kısa bir bakış bile çoğu profesyonel teleskoptaki hassas araçları yok edebilir. ABD Ulusal Güneş Gözlemevi, Amerika genelinde yerel ışık kaynağımızı gözlemlemeye uygun teleskoplar inşa etmek ve işletmek için var. Şimdiye kadarki en güçlü aracı, Hawaii, Maui'deki Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu, şu an çalışır durumda ve ilk görüntülerini yayınladı. Bunlar, Güneş'in atmosferi olan kromosferin ilk görüntüleri.

Teleskop resmi olarak 31 Ağustos'ta hizmete girdi, ancak şimdi yayınlanan görüntüler, Güneş'in, teleskobun Haleakala Dağı'ndaki konumunun neredeyse tam üzerinde olduğu Haziran ayında çekildi.

ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF) Direktörü Sethuraman Panchanathan bir açıklamada, "NSF'nin Inouye Güneş Teleskobu, güneşimizi keşfetme ve anlama şeklimizi sonsuza dek değiştirecek dünyanın en güçlü güneş teleskobudur." dedi. "Anlayışları, ulusumuzun ve gezegenin güneş fırtınaları gibi olayları nasıl tahmin edeceğini ve bunlara nasıl hazırlanacağını değiştirecek."

Yeni yayınlanan görüntülerden biri Güneş'in "yüzeyi", diğeri ise kromosferi ya da orta atmosferik katmanı. Güneş gazdan oluştuğu için katı bir yüzey yoktur, ancak Güneş ve atmosferi olarak kabul edilenler arasında büyük farklılıklar vardır ve her ikisinin de bolca incelenmesi gerekir.

The surface of the Sun taken with the Visible Broadband Imager at the Daniel K. Inouye Solar Telescope, taken in the Fraunhofer “G Band” at 430 nanometers.

Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu'ndaki Görünür Geniş Bant Görüntüleyici ile alınan Güneş'in yüzeyi, Fraunhofer “G Bandı”nda 430 nanometrede alındı.

 

Haleakalā güneş araştırmaları için uzun bir geçmişe sahiptir - Mees Güneş Gözlemevi burada 1964'te açılmıştır, ancak 4 metre çapında aynaya sahip Inouye Teleskobu yepyeni bir güç düzeyidir. 25 yıldır planlamada ve neredeyse on yıldır yapım aşamasındadır.

Bu büyüklükteki araçların tam çalışmaya ulaşması çok zaman alır ve bu, özellikle dev aynasının topladığı tüm ısıyı dağıtması gereken bir güneş teleskobu için geçerlidir. 2020'de teleskoptan Güneş'teki hücrelerin ve bir gözün yakından görünümüne benzeyen bir güneş lekesinin test görüntüleri yayınlanmıştı.

O zamanlar Thomas Rimmele bir açıklamada, "Güneş lekesi görüntüsü, daha önce elde edilenden yaklaşık 2,5 kat daha yüksek bir uzaysal çözünürlüğe ulaşıyor ve Güneş'in yüzeyinde 20 kilometre kadar küçük manyetik yapıları gösteriyor." diyerek övünüyordu. Görüntülerin çözünürlüğü, Avrupa Solar Orbiter tarafından işletilen çözünürlüğü bile aştı, gerçi uydu, atmosferimiz tarafından karadaki teleskoplardan gizlenen dalga boylarında da görebiliyor.

Test görüntüleri yapıldığında Güneş 11 yıllık döngüsünün minimumundaydı, çoğu gün tek bir güneş lekesi yoktu. Güneş patlamaları ve taçküre kütle atımı gibi ilişkili etkinliğe dair çok az işaret vardı. Inouye Teleskobu, Güneş, bugün görünür beş güneş lekesi grubuyla ve Güneş'in titreşimlerini etkileyecek kadar büyük bir lekeyle, en yüksek etkinliğe tırmanırken tam operasyona ulaşıyor.

Tüm bu etkinlikler, Dünya'nın kutuplarının yakınında bir aurora patlaması başlattı, ancak şu ana kadar ciddi hasar verecek kadar güçlü her şeyden kaçındık. Diğer yandan, Venüs o kadar büyük iki güneş fırtınası tarafından vuruldu ki, eğer bunlar Dünya'ya yöneltilseydi, zarar yüksek olabilirdi. Inouye Güneş Teleskobu, güneş aktivitesindeki bu zirveyi anlamamıza ve bir sonrakine hazırlanmamıza imkan verebilir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum