Dünyada İkinci Kez HIV Hastası Kendi Kendini İyileştirdi
Dünyada İkinci Kez HIV Hastası Kendi Kendini İyileştirdi

“Bağışıklık sistemlerine güvenmeyi” seven insanlar, birisinin anti-retroviral ilaçlar kullanmadan HIV'i tamamen vücudundan atmış olduğu gerçeğiyle rahatlayabilir. İstatistiklerden anlayan insanlar, bunun sadece ikinci kez gerçekleştiğinin bilinmesi gerçeğine daha fazla dikkat edebilirler. Bununla birlikte bilim insanları, bu olağanüstü vakadan böylesine süper güçlü bir vücut savunma sistemine sahip olmayanlara yardım etmek için uygulamayı umuyorlar.

HIV bağışıklık sisteminden ve “viral rezervuarlar” olarak adlandırılan tedavilerden saklanma kapasitesine sahiptir. Yani, etkili bir tedavi programı dursa bile enfekte olmuş bir kişi tekrar savunmasız hale gelebilir. HIV'li çoğu insanın hayatlarının geri kalanında anti-retroviral almaya ihtiyaç duyması gerekir.

İki kişi, yaygın olarak uygulanabilir kabul edilmeyen kök hücre tedavi programları aracılığıyla tamamen tedavi edildi. Üçüncü tedavi bildirilse de anlaşmazlık devam ediyor. Ayrıca, geçen yıl San Francisco hastası olarak bilinen bir kişinin, HIV rezervuarını yalnızca istisnai bir bağışıklık sistemine sahip olarak ortadan kaldırdığı bulundu. Annals of Internal Medicine'deki bir rapor, bu vakanın tek seferlik veya tespit hatası olmadığını öne sürüyor.

Yeni mucize birey, partneri AIDS'ten ölen 30 yaşında bir kadın olan Hasta Esparenza olarak biliniyor. İlk olarak 2013'te HIV teşhisi kondu ve 2019'da hamileyken anti-retroviral tedavi (ART) aldı, ancak öncesinde ve sonrasında tedavi görmedi. Dört yıl boyunca, Massachusetts General Hospital'dan Dr Xu Yu ve yardımcı yazarlar, hastanın 1.2 milyar kan hücresini ve 500 milyon doku hücresini sıraladılar. Yu, onu kontrol eden bağışıklık kaymış olsa bile, çoğalacak bir durumda HIV genomu bulamadı. Özellikle virüs, genellikle ana rezervuar olan 150 milyon CD4+ T hücresinde tespit edilmedi. Bununla birlikte, orijinal enfeksiyon teşhisinin bir hata olmadığını kanıtlayan hipermutasyona uğramış bir viral sekans bulundu.

Virüsün ortadan kaldırılmasına "sterilizasyon tedavisi" deniyor. "Bu bulgular, özellikle ikinci bir vakanın tespit edilmesiyle birlikte, bunu kendi başına yapamayacak durumda olan kişiler için kısırlaştırıcı bir tedaviye giden uygulanabilir bir yol olabileceğini gösteriyor." diyor Yu yaptığı açıklamada, Yine de makalede, "Çok sayıda hücrede bozulmamış HIV-1 provirüslerine dair kanıtın olmaması, HIV-1 enfeksiyonunun olmadığının kanıtı değildir. HIV-1'in kısırlaştırıcı bir tedavisi asla deneysel olarak kanıtlanamaz." şeklinde belirtiliyor.

San Francisco ve Esperanza Hastaları, bağışıklık sistemleri HIV'in ART gerektirmeden tehlikeli seviyelere ulaşmasını engelleyebilen “elit kontrolörlerin” uç örnekleridir. Daha sıradan elit kontrolörlerin sihirlerini özellikle güçlü öldürücü T hücreleri aracılığıyla yaptıkları bilinmektedir. Yu, bu iki hastanın öldürücü T hücreleri arasındaki ortaklık olasılığını araştırıyor. “Şimdi, bağışıklık sistemlerini ART olmadan virüsü kontrol edebilmek için eğitmek amacıyla, ART kullanan kişilerde bu tür bir bağışıklığı aşılama yoluyla indükleme olasılığına bakıyoruz” dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/health-and-medicine/for-the-second-time-ever-a-patient-appears-selfcured-of-hiv/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum