Dev K2 Kuyruklu Yıldızının Dünya Yanından Geçmesini Nasıl Ve Ne Zaman İzlersiniz?
Dev K2 Kuyruklu Yıldızının Dünya Yanından Geçmesini Nasıl Ve Ne Zaman İzlersiniz?

Şimdiye kadar tespit edilen en uzak aktif kuyruklu yıldızlardan biri Çarşamba günü Dünya'ya en yakın yaklaşmasını yapacak ve hepsini canlı olarak izleyebilirsiniz - ve evet, oldukça büyük.

İlk olarak 2017 yılında Hubble tarafından tespit edilen kuyruklu yıldız C/2017 K2 (PANSTARRS) veya K2'nin, dış Güneş Sistemi'nde gizlice ilerlerken gözlendiğinde, şimdiye kadar keşfedilen en uzak aktif kuyruklu yıldız olduğu düşünülüyordu. Bu rekor, bu yılın başlarında mega kuyruklu yıldız Bernardinelli-Bernstein tarafından kırıldı, ancak K2 son beş yıldır istikrarlı bir şekilde bize doğru ilerliyor. İç Güneş Sistemi'nde yoluna devam ederken, 14 Temmuz'da Dünya'ya 270 milyon kilometre yakınlaşacak.

Kuyruklu yıldızın çekirdeğinin (katı merkezi kirli kartopu parçası) ne kadar büyük olduğu konusunda oldukça fazla belirsizlik var, ancak şu anki tahminler 18 kilometre ile 160 kilometre arasında değişiyor. Her iki durumda da, bu büyük bir kuyruklu yıldız - ancak tahminlerin daha büyük ucundaysa, Bernardinelli-Bernstein ve Hale-Bopp ile birlikte şimdiye kadar bilinen en büyük kuyruklu yıldızlardan biri. Yakın bir uçuş, gökbilimcilerin bu marjı daraltmasına yardımcı olacaktır.

K2'nin kuyruğu ise kesinlikle çok büyük. Tahminler yine değişiyor, ancak 130.000 ila 800.000 kilometre arasında bir şeye bakıyoruz.

En yakın yaklaşımı sırasında, 8 veya 7 kadir parlaklığına (sayı ne kadar düşükse, o kadar parlaktır) ulaşacak, ancak muhtemelen çıplak gözle görülemeyecek kadar loş olacaktır. Yine de teleskoplar için sorun olmamalı ve de yazın geri kalanında görünür olacak.

Teleskobunuz yoksa, 14 Temmuz saat 22:15 UTC'den (Türkiye saati ile 15 Temmuz 01:15) itibaren canlı yayın yapan Sanal Teleskop Projesi'nin yardımıyla geçişi izleyebilirsiniz.

K2 günberisine (Güneş'e en yakın geçişi) devam ederken, davranışı değişebilir. Güneş buzlu çekirdeği ısıttıkça daha aktif hale gelebilir, daha parlak hale gelebilir ve hatta parçalanabilir. Kesin olan bir şey var, önümüzdeki birkaç hafta boyunca hem profesyonellerden hem de amatörlerden birkaç muhteşem görüntü bekleniyor. Bu kadar büyük kuyruklu yıldızlar şov yapmayı severler.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum