Çin, Mars'ın Tamamını Görüntüledi
Çin, Mars'ın Tamamını Görüntüledi

Çin, Mars'ın küresel görüntülemesini tamamlayarak robotik uzay aracı Tianwen-1'in ana görevlerini yerine getirdi. Çin Ulusal Uzay İdaresi'nin (CNSA) ana yüklenicisi olan Çin Havacılık ve Uzay Bilimi ve Teknolojisi Şirketi, 29 Haziran Çarşamba günü Çin sosyal medya platformu Weibo'da görevin başarısını duyurdu. Görev, tüm gezegenin orta çözünürlüklü görüntülerinin yanı sıra ayrıntılar ve canlı renklerle parıldayan bir dizi yüksek çözünürlüklü görüntü almayı başardı.

ascraeus mons

Ascraeus Mons'un tepesindeki krater.

 

Adını Çince'de "Göksel Sorular" başlıklı eski bir şiirden alan Tianwen-1, ülkenin ilk bağımsız gezegenler arası keşif görevi olarak Temmuz 2020'de fırlatıldı. Altılı ekip bir yörünge aracı, iki konuşlandırılabilir kamera, bir iniş aracı, bir uzak kamera ve Zhurong keşif aracından oluşuyor.

Şubat 2021'de Mars'a ulaştıktan sonra, Zhurong keşif aracı ve iniş aracının bir "selfie"si, uzak kamerası kullanılarak Mars yüzeyinde çekilmiş ve Çin'deki gururlu ebeveynlerine geri gönderilmişti.

China's image of Valles Marineris canyon on Mars

Mars'taki Valles Marineris kanyonunun görüntüsü.

 

O zamandan beri görev, Kızıl Gezegenin yüzeyini taramak ve görüntülemekle, 1.344'ten fazla yörüngeden 1.040 gigabayt ham veri toplamakla meşguldü. Çin, tüm bu ilginç verilerin zamanı geldiğinde dünyanın her yerindeki bilim insanlarının kullanımına açık hale getirileceğini söylüyor.

Bu, Mars'ın en önemli ve ilgi çekici köşelerinden bazılarının canlı kırmızı resimlerinin olduğu bir dizi çarpıcı yüksek çözünürlüklü görüntüyü içeriyor.

Fotoğraflar arasında, Mars yüzeyi boyunca 4.000 kilometreden fazla uzanan ve 7 kilometreye kadar derinliklere ulaşan devasa bir kanyon sistemi olan Valles Marineris'i (yukarıda) detaylandıran bir görüntü kataloğu var. Bu devasa yara benzeri kanyonun nasıl oluştuğu belli değil, ancak uzmanlar milyarlarca yıl önce gezegenin soğuması sırasında bir çatlak olarak başladığından şüpheleniyor.

Mars south pole.

Mars'ın güney kutbunun altında bir buzul altı gölü yer alır.

 

Mars'ın güney kutbuna ait görüntüler de var. Bu, Mars'ın özellikle ilgi çekici bir parçası çünkü gezegensel komşumuzda yaşam kanıtı bulmak için en iyi şansımız olabilecek, tuzlu sudan oluşan geniş bir buzul altı gölüne ev sahipliği yapıyor. Tianwen-1, orada yüzen herhangi bir Marslının farkına varamazdı, ancak görüntüler, dünya dışı yaşam avında bilim insanlarını bilgilendirmeye yardımcı olabilir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum