Advertisement
Çığır Açan Minik Küp Uydu CAPSTONE, Ay Yörüngesinde Dönen İlk Oldu
Küp uydu, gelecekteki Lunar Gateway’in oturacağı yörünge için bir yol göstericidir.

NASA'nın CAPSTONE'u büyük hedefleri olan küçük bir küp uydu ve şimdi daha önce hiçbir küp uydunun gitmediği yerlere gitti ve Ay'ın yörüngesine giren ilk küçük uydu oldu. Aylarca süren yavaş ve hassas yaklaşmadan ve birkaç gün süren meraklandıran temas kaybından sonra, bu yörüngeye ulaşmak, ay (ve hatta Mars) keşfinin geleceği için çok önemli bir şeyi test ettiği için önemlidir.

Sadece 25 kilogram ağırlığındaki CAPSTONE, NASA'nın Lunar Gateway’i, Ay'ın yörüngesinde dönecek ve Artemis görevlerini desteklemek için bir üs görevi görecek ve belki bir gün Mars'a giden bir basamak taşı olacak bir uzay istasyonu, için planlanan dış merkezli hale şeklindeki yörünge için bir yol gösterme görevidir.

NASA, "CAPSTONE görev operasyonları ekibi, NASA'nın CAPSTONE uzay aracının Pazar akşamı Ay'da yörüngesine ulaştığını doğruladı. CubeSat, ilk yörünge yerleştirme manevrasını tamamladı ve iticilerini uzay aracını yörüngeye oturtmak için 19:39 EST'de ateşledi.” dedi.

CAPSTONE, yakın doğrusal hale yörüngesine veya NRHO'ya yerleştirildi. NRHO, üç cisim problemine özel bir çözümdür ve minimum ayar ile teorik olarak sabit bir yörüngeyi garanti etmesi gerekir ve bu çok önemlidir.

Başlangıç koşulları ne olursa olsun, birbirinin kütleçekimi altında hareket eden iki cismin hareketini tahmin etmek kolaydır. Newton'un kütleçekim yasaları çoğu durumda yeterlidir ve Einstein'ın genel görelilik kuramını getirmeniz gerekmez. Ancak sisteme üçüncü bir cisim ekleyin ve kaos ortaya çıkar, bu da cisimlerin birbiriyle ilişkili olarak nerede olacağını tahmin etme yeteneğini ciddi şekilde azaltır.

Diğer iki cisim Dünya ve Ay kadar büyük olsa bile, bir uzay istasyonunun kütlesi yok sayılamaz. Birkaç özel durum dışında, üç cismin hareketi tekrar etmez. Bu özel NRHO, Lunar Gateway için seçilen yörünge olduğu için de ayrıca özeldir. CAPSTONE, NRHO'da kaldığını doğrulamak için daha fazla ölçüm yapmadan önce birkaç düzeltme manevrası yapacak.

CAPSTONE ve nihayetinde Lunar Gateway, Ay'ın etrafında, Dünya'dan bakıldığında neredeyse tam karşı karşıya gelecek şekilde, yedi günlük uzunlamasına bir yol izleyecek. NHRO, oraya yerleştirilen bir cismi Ay'ın yüzeyinden 3.000 kilometre kadar yakına ve ardından 70.000 kilometre kadar uzağa götürecek.

Bu yörüngenin dezavantajları, ara sıra yakıt harcama ve düzeltici manevralar yapma ihtiyacıdır, ancak hem Dünya'nın hem de Ay'ın gölgesinden araçta en az sayıda tutulmaya ve hem Dünya hem de Ay'ın yüzeylerinden ucuz (enerji gereksinimleri açısından) transferlere izin verir.

CAPSTONE, Ay'ın yörüngesinde altı ay geçirecek ve bu olağandışı yörünge konfigürasyonu hakkında değerli bilgiler sağlayacak.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum