CIA’den Yarım Asırlık İtiraf
UFO hem korkulan hem de oldukça merak edilen konuların başında gelir. CIA’in yaptığı açıklama ise UFO’lar konusunda yarım asırlık bir gizemi çürüttü.

1950 ve 60′lı yıllarda ABD’de sıklıkla görülen ve tanımlanamayan uçan cisimlerin CIA’e ait “gizli uçaklar” olduğu açıklandı. Birçok belgesele de konu olan yarım asırlık UFO görüntüleri CIA’in soğuk savaş yıllarında denedikleri uçak modelleri olduğu ve sözkonusu yıllarda gelen UFO ihbarlarının en az yarısından kendilerinin sorumlu olduğunu itiraf etti.

Özellikle 1950’li yıllarda sıklıkla gözlemlenen sözde UFO’lar CIA’in yarım sarı sonra gerçekleştirdiği itirafla gün yüzüne çıktı. CIA’in resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, UFO sanılan uçan dairelerin aslında ‘gizli uçak projelerine ait olduğunu’ belirtildi. Böylece yarım asırlık gizem de ortadan kalkmış oldu.

“CIA ve U-2 Programı” başlıklı 272 sayfa uzunluğundaki raporda, 1954-1974 yılları arasında yaklaşık 19 bin metre yükseklikte gerçekleştirilen uçuşların detayları ve uçuş bilgileri yer alırken, 1998 yılında hazırlanan raporda yarım asırlık gizeme sebep olan uçuşların birçok UFO ihbarına sebep olduğuna yer verilmiş.

Söz konusu senelerde uçak plotlarının yaptığı UFO ihbarlarını ise U-2 programına ait uçakların bir anda görünüp kaybolması ve güneş ışığının yansıması sebebi ile bir ateş topu gibi görünmesi şeklinde açıkladı.

1950′li yıllara ait ABD’de çekilen UFO görüntülerini aşağıda yer alan videodan izleyebilirsiniz


Kaynak: Silikon Vadisi

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • Emre Karaoğlu
    Emre Karaoğlu
    7 yıl önce

    Videoyu izlerken kendimi Doctor Who'nun ilk sezonlarını izliyor sandım.