CEO ve CTO Görevlerini Yapan Yapay Zeka
CEO ve CTO Görevlerini Yapan Yapay Zeka

Büyük dil modelleriyle desteklenen yapay zeka ajanlarının sanal bir kasabayı kendi başlarına yönetebildikleri  gösteren bir çalışmanın yayınlanmasının ardından, yeni bir araştırmaya göre yapay zeka sohbet robotları, bir yazılım şirketini minimum insan müdahalesiyle hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde işletebildiğini gösterdi.

Brown Üniversitesi ve Çin'deki birçok üniversiteden araştırmacıların oluşturduğu bir ekip, ChatGPT'nin 3.5 modeliyle güçlendirilmiş yapay zeka botlarının, önceden eğitim almadan yazılım geliştirme sürecini tamamlayıp tamamlayamayacağını görmek için ChatDev adında hayali bir yazılım şirketi kurarak bir deney gerçekleştirdi. ChatDev adındaki yazılım oluşturmaya yönelik sıralı bir yaklaşım olan şelale modeline dayanan bu hayali şirket, kronolojik sırayla dört aşamaya ayrıldı: Tasarım, kodlama, test etme ve belgeleme.

Araştırmacılar, her birine belirlenen görev ve rolleri, iletişim protokollerini, sonlandırma kriterlerini ve kısıtlamaları tanımlayan hayali ayrıntılar sorarak yapay zeka botlarına belirli roller atadı ve her bot ilgili aşamalar ile görevlendirildi. Örneğin ChatDev'in CEO ve CTO’su tasarım aşamasında, programcı kodlama aşamasında görev aldı.

Her aşamada yapay zeka çalışanları, yazılım tamamlanıncaya kadar hangi programlama dilinin kullanılacağına karar vermekten koddaki hataları belirlemeye kadar yazılım geliştirme sürecinin belirli bölümlerini tamamlamak için minimum insan girdisi ile birbirleriyle sohbet ettiler. Araştırmacılar deneyi farklı yazılım senaryoları üzerinden yürüttüler ve ChatDev'in her bir yazılım türünü tamamlamasının ne kadar sürdüğünü ve her birinin ne kadara mal olacağını görmek için bunlara bir dizi analiz uyguladılar.

ChatDev'e 70 görev verildikten sonra, yapay zeka destekli şirketin tüm yazılım geliştirme sürecini ortalama olarak bir dolardan daha az bir maliyetle, yedi dakikanın altında tamamlayabildiğini ortaya koydu ve üretilen yazılım sistemlerinin yaklaşık %86,66'sının kusursuz bir şekilde yürütüldüğü belirtildi.

Çalışmanın bulguları, ChatGPT gibi güçlü üretici yapay zeka teknolojilerinin belirli işleri yerine getirebilmede çok yetenekli olduğunu işaret ediyor. Yapay zeka sohbet robotları piyasaya çıktığından bu yana, zamandan tasarruf etmek ve üretkenliği artırmak için bir çok yerde aktif şekilde kullanılıyor.

Kaynakça

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum