Buzul kıtada erime hızı iki katına çıktı
Antarktika\'nın batısındaki buzulların büyük bir hızla eridiğini ortaya koyan araştırmaların ardından, uydulardan elde edilen görüntüler buzul kıtadaki endişe verici durumun daha da kötüye gittiğini gösterdi.


Avrupa Uzay Ajansı'na (ESA) bağlı CryoSat-2 uydusu, Antarktika'daki erime hızının ulaştığı noktayı gözler önüne seren bir harita çıkardı. Uydudan elde edilen veriler, buzul kıtadaki yıllık kaybın 160 milyar ton olduğunu ortaya koydu.

Kısa süre önce Washington Üniversitesi ve NASA tarafından kısa süre önce yapılan araştırmalar, Antarktika'nın batısındaki buzul kaybının önlenemediğini, kaybedilecek buzulların yüzyıllar içinde deniz seviyesini 4 metre yükseltebileceğini ortaya koymuştu. CryoSat-2 verileri ise kıtanın doğusunda da erime yaşandığını gösterdi.

Geophysical Research Letters dergisinde yayımlanan araştırmada, 2010 yılında yörüngeye ateşlenen uydunun 2013 sonuna kadar elde ettiği veriler değerlendirildi ve 2005-2010 yıllarına ait verilerle karşılaştırıldı. Sonuçlar, Antarktika'daki buzul kaybının yüzde 87'sinin kıtanın batısında gerçekleştiğini gözler önüne serdi.

Geçmişteki araştırmalara kıyasla üç yıl içinde beş kat daha fazla veri toplayan CryoSat-2, kıtanın kritik kıyı bölgelerindeki erime hızına dair de bilgi elde etti. Pine Island, Thwaites ve Smith buzullarının her yıl 4 ile 8 metre arasında inceldiği anlaşıldı.

Araştırmada yer alan İngiltere'nin Leeds Üniversitesi'nden Profesör David Vaughan, "Antarktika'nın deniz seviyesinin artmasında giderek yükselen etkisi çok ciddi bir konu. Buzul kayıplarındaki miktarı anlamak içim elimizdeki tüm yöntemleri kullanmalıyız. Elde edilen en son harita, buzullardaki değişimleri takip etmemiz ve deniz seviyesindeki artışı izlememiz adına bize yardım edecek" ifadesini kullandı.

Kaynak: Guardian

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum