Bugün Erken Saatlerde Çöken Google, Ona Ne Kadar Bağımlı Olduğumuzu Bize Bir Kez Daha Gösterdi
Bugün Erken Saatlerde Çöken Google, Ona Ne Kadar Bağımlı Olduğumuzu Bize Bir Kez Daha Gösterdi

Bugün erken saatlerde, Google'ın çöktüğüne dair raporlar ortaya çıkmaya başladı.

Google tekrardan geri dönmüş olsa da, teknoloji hizmet sağlayıcılarına olan bağımlılığımızı bir kez daha gösteriyor ve birçok insanın günlük işlevler için tek bir operatöre ne kadar bağımlı olduğunu vurguluyor.

Modern teknolojik hayatımızda tamamen güvendiğimiz çok az şey var ve araştırmalara göre birçok insan için Google bunlardan biri.

Google’ın kısa süreliğine ortadan kaybolması, 'googling'in hayatımıza ne kadar derinden entegre olduğunu bir kez daha bizlere gösterdi.

Ne olduğunu henüz bilmiyoruz. Google şu ana kadar kesinti hakkında genel olarak yorum yapmadı.

Downdetector'a göre, bugün erken saatlerde Google için kesinti raporlarında önemli bir artış oldu.

Kullanıcılar tarafından gönderilen hatalar da dâhil olmak üzere bir dizi kaynaktan durum raporlarını toplayarak kesintileri izleyen Downdetector'a göre, dünyanın en büyük arama motoruyla ilgili sorunları bildiren 40.000'den fazla raporlama yapıldı".

Downdetector ayrıca, insanların Google Haritalar'a erişimde sorun yaşadıklarını bildirirken, The Guardian da Gmail ve Google görselleriyle ilgili sorunlar olduğunu bildirdi.

Kesinti, çok çeşitli Google sitelerini etkiledi ve internet izleme web sitesi ThousandEyes, binden fazla sunucunun etkilendiğini bildirdi.

Olayın ölçeğine rağmen, servislerin normale dönmeye başlaması sadece 30-40 dakika sürmüş gibi görünüyor.

Google, tüm teknoloji sağlayıcıları gibi, çok çeşitli potansiyel hizmet hatalarına karşı savunmasızdır.

Bu ilk Google kesintisi değil. 2020'de başka kesintiler de meydana gelmişti.

Ancak bu tür kesintiler, ne kadar kısa olursa olsun, hayatın birçok yönü için "google'a" ne kadar bağımlı hale geldiğimizin altını çiziyor.

Google'daki herhangi bir kesinti tüm dünyada büyük haber haline gelse de, önceki vakalarda olduğu gibi bugünkü olay da kısa sürdü.

Google, hizmet sorunları ortaya çıktığında çözmek için kesinlikle hızlı hareket etme kapasitesine ve yeteneğine sahiptir.

Ve birçok kişinin belirttiği gibi, Google kapalıyken bile çevrimiçi arama yapabilirsiniz. Bing veya DuckDuckGo gibi farklı birçok arama sağlayıcısı mevcut.

Bu makale ilk olarak The Conversation tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum