Bu Gece Meteor Yağmuruna Hazır Mısınız?
Yılda bir kez Temmuz ayı sonu Ağustos ayı başı civarında gözlemlenebilen ancak 12 Ağustos'u 13 Ağustos'a bağlayan gece, yani bu gece Perseid Meteor Yağmuru en yoğun şekilde görülebilecek.

Dünya’nın Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı'nın arkasında bıraktığı malzemenin oluşturduğu buluta giriyor olması, “yıllık” olarak gözlemlediğimiz Perseid meteor yağmurunun da başlangıcına işaret ediyor. Dünya’nın, malzemenin en yoğun olduğu bölgeden geçeceği 12 Ağustos civarlarında, her saat düzinelerce meteorun izlenmesi mümkün oluyor. Meteorlar gökyüzünün herhangi bir bölümünde görülebiliyor .Hava koşullarının uygun olduğu, şehre uzak noktalardan ve ışıksız bölgelerde, Perseid meteor yağmuru Türkiye'de de izlenebilecek. Uzmanlar, meteor yağmuru izlemek isteyenlere de yatar vaziyette olmalarını, şehir ışıklarından kaçınmalarını ve gökyüzünün mümkün olduğu kadar büyük bölümünün görüş alanı içinde tutulması tavsiyelerinde bulunuyor.

Meteor Yağmuru Nedir Ve Nasıl Gerçekleşir?

Meteor yağmuru, meteorların dünya atmosferine girdiği zaman, uzayda bıraktıkları belirgin ışıklı izin, havanın yüzeyleriyle sürtüşmesinden doğan kızışmadır.

Bağımsız, tek meteor zerrelerinin çok küçük olduğunu söylersek belki garip görünecektir. Gerçekte bu zerrelerden bazıları bir toplu iğne başı büyüklüğündedir. Buna karşılık, ağırlığı tonları bulan bazı meteorlar da vardır. Meteorların çoğu dünyanın atmosferinden geçerken ısının etkisiyle tamamen yok olur. Sadece büyük meteor parçaları dünyaya ulaşabilir.

Bilim insanları her gün ve gece binlerce meteorun düştüğüne inanmaktadırlar. Ancak dünya yüzünün büyük bir bölümü suyla kaplı olduğundan, dünyaya kadar ulaşabilen meteorların çoğu okyanuslara ve göllere düşerler.

Meteorlar gökyüzünde tek ve belirli bir yönde hareket halinde görülebilir. Fakat genellikle binlerce meteor bir aradadır. Dünya güneşin çevresinde turunu yaparken, bu meteor guruplarına yaklaşabilir. Atmosferin üst tabakalarına temasla çok kızışan meteorlar da bize bir “meteor yağmuru” görünümü verir.

Geçtiğimiz yıl benzer bir süreç daha yaşanmış ancak dolunay sebebi ile meteor yağmuru beklenildiği kadar iyi gözlemlenememişti. Bu akşam ve yarın akşam dolunay görülmesi beklenmezken özellikle çok ışığın olmadığı yerlerde meteor yağmurunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Kaynak

http://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/perseid-meteor-yagmuru-12-agustos-2015,f-zEzV_0PkmlZ1UDUMOMig/wjmkZYvT-UevQ4KZtUZysg

http://www.silikonvadisi.tv/sicak-haber/bu-gece-meteor-yagmuruna-hazir-misiniz-71178.html

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum