Brezilya'da Bir Bebek 12 CM Uzunluğunda "Gerçek" İnsan Kuyruğuyla Doğdu
Brezilya'da Bir Bebek 12 CM Uzunluğunda "Gerçek" İnsan Kuyruğuyla Doğdu

Brezilya'da bir erkek bebek bilimsel literatürde bildirilen yalnızca 40 vaka ile son derece nadir görülen 12 santimetre uzunluğunda "gerçek" bir insan kuyruğu ile doğdu. Bu yeni vaka Pediatrik Vaka Raporları Dergisi'nde açıklandı. Raporda ismi açıklanmayan çocuk erken doğdu ancak başka bir komplikasyon olmadı. Doktorlar bebeğin raporunda sarılık olduğunu ve "sol paravertebral lumbosakral bölgede 12 santimetrelik bir fibröz kord tarafından desteklenen en büyük çapı yaklaşık 4 santimetre olan yuvarlak bir fibroelastik uzantıya sahip olduğunu" tespit etti. Yani, bir kuyruk. Yenidoğan, ultrason sırasında hiçbiri ortaya çıkmayan diğer olası sistemik değişiklikler için incelendi.

İnsanlardaki kuyruklar “gerçek kuyruklar” veya “sahte kuyruklar” olarak sınıflandırılır. Ekip, "Sahte kuyruklar, temel olarak yağ veya kıkırdak dokusundan ve kemik elemanlarının varlığından oluşan çıkıntılardır. Gerçek insan kuyrukları çok nadirdir, literatürde yaklaşık 40 vaka bildirilmiştir." şeklinde açıkladı.

"Gerçek" kuyruklar, doğuma kadar kalan embriyonik kuyrukları ifade eder. Olağan gelişimde embriyolar yaklaşık dört haftada küçük bir kuyruk oluşturur ve daha sonra altı ila 12 haftada beyaz kan hücreleri tarafından emilir. Bunun gibi inanılmaz derecede nadir durumlarda, kuyruk beyaz kan hücreleri tarafından parçalanmaz ve fetüs vadeye geldiğinde kalır. Ekip, kuyruğu herhangi bir komplikasyon olmadan çıkarsa da, "gerçek" kuyruklar genellikle kas dokusu içerir ve (bazı durumlarda) insan tarafından seğirebilir veya kıvrılabilir. Kuyruk alınmadan önce ekip, çocukta bulunabilecek diğer olası durumları araştırdı.

Ekip, "Deri ve merkezi sinir sistemi arasındaki ortak ektodermal orijin nedeniyle, tek görünür anormallik ve erken tanı olabileceğinden, çocuk doktoru veya çocuk cerrahının cilt lezyonlarından şüphelenilen hastalarda gizli spinal disrafizm varlığını araştırması önemlidir. Ciddi nörolojik değişikliklere evrimi önleyebilir" diye yazdı. Ekip, annenin idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle birinci nesil sefalosporin ile tedavi edildiğini ve hamilelik sırasında günde 10 sigara içmeye devam ettiğini belirtmesine rağmen, kuyruk için bir neden sunmadı. Kuyruğunun alınmasının ardından ekip çocuğun başka bir sorunu olmadığını ve tamamen sağlıklı olduğunu bildirdi.

Kaynak:

https://www.iflscience.com/health-and-medicine/baby-in-brazil-born-with-12centimeterlong-true-human-tail/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum