Bir X-ışını Parıltısı, Kara Deliklerin veya Nötron Yıldızlarının, Kozmik İnekleri Beslediğini Gösteriyor
Bir X-ışını Parıltısı, Kara Deliklerin veya Nötron Yıldızlarının, Kozmik İnekleri Beslediğini Gösteriyor

İnek adı verilen bir süpernova, arkasında enerji yayan bir kara delik veya nötron yıldızı bırakarak, kalıntının parıltısının X-ışınları, optik ışık ve radyo dalgalarında gözlemlenmesine neden olabilir.

2 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiden gelen parlak bir patlama, şimdiye kadar bulunan en parlak kozmik “İnek” olarak tanımlandı. Patlayan yıldızlar ve uzun süredir parlayan kalıntılarından oluşan bu yeni sınıftaki gök cismi, bu gizemli patlamalara neyin güç verdiğine dair daha fazla ipucu veriyor.

AT2018cow tanımlayıcı adına sahip olan, ilk kez 2018'de keşfedilen bu tür, bu tür kozmik patlamaların yalnızca yüzde 0,1'ini oluşturan bir süpernova patlaması alt sınıfıdır. Hızla parlarlar, ultraviyole ve mavi ışıkta parlarlar ve aylarca daha yüksek enerjili X-ışınlarında ve daha düşük enerjili radyo dalgalarında görünmeye devam ederler.

Caltech astronomu Yuhan Yao, 10 Ocak'ta Amerikan Astronomi Topluluğu tarafından düzenlenen bir sanal basın toplantısında, AT2020mrf olarak adlandırılan yeni keşiften gelen X ışınlarının patlamadan bir ay sonra orijinal İnek'ten 20 kat daha fazla parladığını bildirdi. Ve bu yeni nesnenin keşfinden bir yıl sonra, X-ışınları orijinal İnek'ten 200 kat daha parlaktı. Yao ve meslektaşları, sonuçları 1 Aralık'ta arXiv.org'a gönderilen bir makalede de bildirdiler.

Tüm bunları çözmek biraz zaman aldı. Caltech'in San Diego, Kaliforniya yakınlarındaki Palomar Gözlemevi'ndeki Zwicky Geçici Tesisi, başlangıçta 12 Haziran 2020'de yeni ve parlak bir ışık patlaması kaydetti, ancak gökbilimciler o sırada bunun ne olduğunu anlayamadılar.

Ardından Nisan 2021'de, X-ışını ışığını inceleyen Spektrum-Roentgen-Gamma (SRG) uzay teleskobuna sahip araştırmacılar, Yao ve meslektaşlarını 21-24 Temmuz 2020 tarihleri arasında aynı noktada SRG verilerinde ilginç bir sinyal konusunda uyardı. Yao, “Bunun başka bir ‘İnek’ benzeri olay olabileceğini hemen anladım” diyor. Gökbilimciler harekete geçti ve o konuma farklı ışık türlerinde çok sayıda başka gözlemeviyle baktılar.

Fotoğraf: Şimdiye kadar görülen en parlak ‘İnek benzeri süpernova’ patlaması olan AT2020mrf, Ocak 2020'de Spektrum-Roentgen-Gama uzay teleskobu tarafından yakalanan X-ışınlarında görünmüyordu. Ancak temmuz ayında onu gözden kaçırmak imkansızdı.

Bu gözlemevlerinden biri, dünyanın en güçlü X-ışını teleskopu olan uzay tabanlı Chandra X-ray Gözlemeviydi. Orijinal süpernova patlamasından bir yıl sonra, Haziran 2021'de aynı yerden tekrar X-ışınları yakaladı. Kaynağın sinyali "beklediğimden 10 kat daha parlaktı" diyor Yao ve patlamadan bir yıl sonra orijinal İnek'ten 200 kat daha parlaktı.

Orijinal İnek üzerinde çalışmış ancak bu yeni çalışmanın parçası olmayan MIT astrofizikçisi DJ Pasham, “X-ışınları bize bu olayların merkezinde neler olduğu hakkında bilgi veriyor” diyor. "Parlamanın süresi size nesnenin ne kadar kompakt veya ne kadar büyük olduğu konusunda bir fikir verir."

Yao, aktif olan bir kara delik veya hızla dönen ve oldukça manyetik bir nötron yıldızı gibi kompakt bir nesnenin görülen güçlü ve değişken X-ışını sinyallerini yaratacağını söylüyor. Bunlar aynı zamanda orijinal kozmik İnek'in en olası iki kalıntısıydı, ancak AT2020mrf gözlemleri bu duruma daha da fazla kesinlik sağlıyor (SN: 12/13/21).

Daha fazla gözlem yapmak ve bu nesneleri eylemin başlarında birden fazla ışık türüyle yakalamak, araştırmacıların bu yeni süpernova sınıfı hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacaktır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum