Bir Araştırma Bazı Mahsullerin Şehirlerde, Çiftliklere Göre Daha Verimli Büyüdüğünü Gösteriyor
Bir Araştırma Bazı Mahsullerin Şehirlerde, Çiftliklere Göre Daha Verimli Büyüdüğünü Gösteriyor

Yeni araştırmalar, salatalık, patates ve marul gibi mahsullerin kırsal alanlardan ziyade kentsel alanlarda yetiştirildiklerinde dört kata kadar daha yüksek verime sahip olabileceğini ortaya koyuyor ve bu, çiftçiliğin geleceği için önemli bir bulgu.

Şu anda, tüm baklagiller ve sebzeler gibi ürünlerin yüzde 5-10'u ve küresel gıdanın yüzde 15-20'sinin şehirlerde yetiştirildiği düşünülüyor. Ancak, şehirlerin bu ürün yetiştirmesini daha verimli yapıp yapmadığını anlamak için çok daha fazla veriye ihtiyacımız var.

Şehir yaşamı dünya çapında daha yaygın hale gelmeye devam ederken, yeni çalışmanın arkasındaki ekip, gıda güvenliğini, dayanıklılığı ve sürdürülebilirliği iyileştirmenin bir yolu olarak kentsel tarımın yaşanabilirliğini araştırmak istedi.

Lancaster Üniversitesi'nden çevre bilimci Florian Payen, "Artan popülaritesine rağmen, verimin geleneksel tarıma benzer olup olmadığı veya hatta hangi mahsullerin yaygın olarak yetiştirildiği gibi, kentsel tarım hakkında hala bilmediğimiz çok şey var" diyor.

Ekip, 53 farklı ülkeyi ve 2.000'den fazla veri noktasını kapsayan 200 eski çalışmanın analiziyle bazı kesin cevaplar almayı başardı. En önemlisi, analiz 'gri' alanları (yollar ve çatılar gibi) ve yeşil alanları (parklar ve araziler gibi) kapsıyordu.

Mahsul yetiştirmek için hangi kentsel alanların en iyi şekilde çalıştığı konusunda net bir kazanan yoktu. Bununla birlikte, araştırmalar, bazı mahsul türlerinin belirli yetiştirme yöntemlerine özellikle çok daha uygun olduğunu gösteriyor.

Örneğin sulu sebzeler (domates gibi) ve yapraklı yeşillikler, toprak yerine suyun kullanıldığı hidroponik ortamlarda yüksek verime sahiptir.

Araştırmacılar, marul, lahana ve brokoli gibi yiyeceklerin dikey olarak yetiştirilmeye daha uygun olduğunu buldu. Çalışma ayrıca, kentsel çiftçiliğin belirli ürün türleri için diğerlerinden daha iyi olduğunu gösterdi.

Payen, "Şaşırtıcı bir şekilde, iç mekanlardaki ve dış mekandaki yeşil alanlardaki toplam verim arasında çok az fark vardı, ancak mahsul türlerinin farklı gri alanlara uygunluğunda açık farklılıklar vardı" diyor. "Elma ağaçlarını beş ya da on katmanlı yüksek büyüme odasında tam olarak istifleyemezsiniz, ancak bu şekilde yığılmış buğday yetiştirmeyi başaran bir çalışma bulduk."

Belirsiz kalan şey, kentsel çiftçiliğin kırsal çiftçiliğe karşı ne kadar uygun maliyetli olduğudur. Gıda yetiştirmek için iklim kontrollü ortamları çalıştırmanın ve gerekli personeli istihdam etmenin maliyeti, dikkate alınması gereken faktörlerdir.

Kentsel tarımı geliştirmek, bir sonraki pandemiden kurtulmak için daha iyi donanımlı olmaktan gıda üretiminin çevresel maliyetini düşürmeye kadar pek çok farklı şekilde faydalı olabilir ve şimdi bunun ne kadar uygulanabilir olduğuna dair sağlam verilerimiz var.

Daha fazla araştırma, belirli kentsel tarım tekniklerinin ne kadar kolay büyütülebileceğine ve şehir kirliliğinin mahsul kalitesini nasıl etkileyebileceğine bakabilir. Hala keşfedilecek çok şey var, ancak bu, başlamak için sağlam bir temel.

Araştırma, Earth's Future'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum