Bilim İnsanları Yeni Ölçü Birimlerini Onayladı
Bilim İnsanları Yeni Ölçü Birimlerini Onayladı

Ronnagramlara ve kuettametrelere merhaba deyin: Fransa'da toplanan uluslararası bilim insanları, sürekli artan miktarda verinin yönlendirmesiyle dünyanın en büyük ve en küçük ölçümlerini ifade etmek için yeni metrik sistem ön ekleri için oy kullandı.

Metrik sistem için üzerinde anlaşmaya varılan küresel standart olan Uluslararası Birimler Sistemine (SI) 30 yılı aşkın bir süreden sonra ilk kez yeni ön ekler ekleniyor.

En büyük sayılar için ronna ve quetta ve en küçük sayılar için ronto ve quecto yeni ön eklerin arasına katılıyor.

Değişiklik, SI'yı yöneten ve kabaca her dört yılda bir Paris'in batısındaki Versailles Sarayı'nda toplanan 27. Ağırlıklar ve Ölçüler Genel Konferansı'na katılan dünyanın dört bir yanından bilim insanları ve hükümet temsilcileri tarafından oylandı.

Yeni ön ekler için yapılan toplantıya öncülük eden Birleşik Krallık Ulusal Fizik Laboratuvarı, kararın bir bildiriyle kabul edildiğini doğruladı.

Ön ekler, büyük miktarları ifade etmeyi kolaylaştırır - örneğin, her zaman bir kilometreyi 1.000 metre olarak veya bir milimetreyi metrenin binde biri olarak belirtmek, hantal hale gelir.

SI 1960 yılında kurulduğundan beri, bilimsel ihtiyaç ön eklerin sayısının artmasına neden olmuştur. En son 1991'de, büyük moleküler miktarları ifade etmek isteyen kimyagerler zetta ve yotta'nın eklenmesini teşvik etti.

Bir yottameter, 24 sıfıra sahip 1 birimdir.

Ancak Birleşik Krallık Ulusal Fizik Laboratuvarı'nda metroloji başkanı Richard Brown'a göre, kudretli yotta bile dünyanın doymak bilmez veri iştahıyla başa çıkmak için yeterli değil.

AFP'ye konuşan Brown, "Şu anda en yüksek önek olan yottabayt cinsinden veri ifade etme açısından, sınıra çok yakınız" diyor.

Yeni ön ekler, bazı oldukça büyük nesneler hakkında nasıl konuştuğumuzu basitleştirebilir.

Brown, "Mesafe yerine kütleyi düşünürsek, Dünya yaklaşık 6 ronnagram ağırlığındadır" dedi, bu da 6 ve ardından 27 sıfır anlamına gelir.

Brown, brontobyte ve hellabyte gibi veri depolama için onaylanmamış ön ekler kullanan medya raporlarını görünce güncelleme fikrine sahip olduğunu söyledi. Özellikle Google, 2010'dan beri baytlar için hella kullanıyor.

Yeni öneklerin "sistemi geleceğe hazırlaması" ve dünyanın en azından önümüzdeki 20 ila 25 yıl boyunca daha yüksek sayılara olan ihtiyacını karşılaması gerektiği düşünülüyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum