Bilim İnsanları, Dünya'nın Manyetik Kutuplarının Tersine Çevrileceğinden Endişe Ediyor
Bilim İnsanları, Dünya'nın Manyetik Kutuplarının Tersine Çevrileceğinden Endişe Ediyor

Gezegenimizin koruyucu kabuğu eskisi gibi değil. Geçtiğimiz iki yüzyıl boyunca manyetik gücü bir düşüş yaşadı ve kimse bunun nedenini ile ilgili en ufak bir fikre sahip değil.

Aynı zamanda, Güney Atlantik Anomalisi adı verilen alandaki endişe verici bir zayıf nokta, Atlantik okyanusunu kapladı ve yörünge uydularındaki hassas devreler için şimdiden sorunlu olduğunu kanıtladı.

Bu rahatsız edici gözlemlerin her ikisi de, manyetik kutbun tersine çevrilmesi olarak bilinen olayda pusula noktalarını tepetaklak edecek bir yeniden yapılandırmanın işaretlerini görebileceğimize dair endişeleri körüklüyor.

Ancak yakın geçmişte gezegenin manyetik alanını modelleyen yeni bir araştırmanın arkasındaki araştırmacılar, bunun olacağını varsaymak için çok aceleci olmamamız gerektiği konusunda uyarıyorlar.

İsveç'teki Lund Üniversitesi'nden jeolog Andreas Nilsson, "Atlantik Anomalisinin muhtemelen önümüzdeki 300 yıl içinde ortadan kalkacağını ve Dünya'nın kutupların tersine çevrilmeyeceğini tahmin ediyoruz" diyor.

En azından yakın gelecekte bu olmayacak. Yani şimdilik derin bir nefes alabiliriz.

Yine de, jeolojik tarihimiz gösteriyor ki gezegen manyetik alanımızın akan çizgilerinin sonunda tersini göstermesi muhtemeldir.

Böyle bir tersine dönüşün insanlık için ne anlama geleceği henüz açık değil. 42.000 yıl önce, bu olay en son gerçekleştiğinde, yüksek hızlı yüklü parçacıkların yağmuru atmosferimizi yırtıp atarken, Dünya'daki yaşam zorlu bir dönemden geçiyor gibiydi.

Bununla birlikte, manyetik bir şemsiyenin koruması olmadan savunmasız olabilecek elektronik teknolojisine olan güvenimiz göz önüne alındığında, öngörülebilir gelecekte olabilecek manyetik alan tersine dönüşleri insanlığı son derece zorlayacaktır.

Yeni çalışmada, Lund Üniversitesi ve Oregon Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar, dünyanın dört bir yanından volkanik kayalar, tortular ve eser örneklerini analiz ederek gezegenimizin manyetik kabuğunun son buzul çağına doğru uzanan ayrıntılı bir zaman çizelgesini yeniden oluşturdular.

Binlerce yıllık bakış açısıyla, Güney Atlantik yumuşak noktasının tamamen sıra dışı olmadığı çabucak anlaşılır.

Ancak yine de bu kadar büyük bir jeolojik sürecin insan ömrü ölçeğinde tam olarak nasıl görüneceği konusunda hala karanlıkta kalıyoruz.

Bunun gibi ayrıntılı kayıtlara sahip olmak, daha net bir resim oluşturmak için uzun bir zaman ister.

Bu araştırma PNAS'ta yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum