Bilim dünyasının göz kamaştıran gecesi
Kaliforniya\'da düzenen Breakthrough (Büyük Buluş) Ödül töreninde dünyanın önde gelen bilim insanları büyük para ödülleri kazandı.

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ile Google'ın kurucu ortaklarından Sergey Brin gibi teknoloji dünyasının belli başlı isimlerinin de desteklediği ödül Fizik, Yaşam Bilimleri ve Matematik alanlarında büyük bir aşama sağlayan çalışmalara veriliyor. Ödüle değer görünen her bireye 3 milyon dolar veriliyor.

"Büyük Buluş" Ödülleri, Nobel de dahil, diğer tüm bilim ödüllerinden daha cömert.

Dünyanın önde gelen teknoloji yatırımcılarının başlattığı ödül, bilim insanlarının çalışmalarının değerlendirilmesini ve ortaya koydukları buluş veya incelemeler hakkında kamuoyunda heyecan yaratılmasını hedefliyor.

Bu yılki ödülleri kazanan birey veya ekiplerin toplamı 12 oldu. Ödüle değer görülenler arasında, uzun zamandır düşünüldüğünün aksine, evrenin genişlemesinin yavaşlayacak yerde hızlandığını keşfeden bir astrofizik ekibi de yer alıyor.

Bu yıl, doğum sırasında oluşan sakatlıklar ve kanser üzerinde çalışan araştırmacılar da ödüllendirildi.

Fransız beyin cerrahı Alim Louis Benabid, derin beyin stimülasyonu ve Parkinson hastalığının tedavisi alanındaki öncü çalışmalarından dolayı Yaşam Bilimleri alanında ödüle değer görüldü. 

Kalifornia'daki BBC muhabiri Peter Bowes, Silikon Vadisi'ndeki NASA araştırma merkezinde düzenlenen göz kamaştıcısı ödül töreninde Cameron Diaz ve Benedict Cumberbatch gibi ünlü isimler sunuculuk yaptı.

Kaynak: BBC Türkçe

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum