Bebeğinizi Tatlılığı Yüzünden Isırmak İstemenizin Bilimsel Açıklaması
İnsanlar genellikle tatlılığından dolayı sık sık 'yicem seni seni...' diyerek sever bebeklerini. Hatta bebeklerini gerçek anlamda ısıranlar dahi vardır.

Acıtmadan tabi, ufaklığın ayak parmağını hafifçe ısırmak gibi. Ya da hafifçe kafasını sıkarak sevmek sık sık yaptığımız eylemlerdir. Eğer bebeğinize bunları yapıyorsanız endişelenmeyin çünkü bu normal!

Yaptığımız bu hareketlerin bir adı bile var ve aslına bakılırsa psikolojik bir açıklamaya sahipler. Birçokları tarafından tatlı saldırganlık olarak bilinen ve bilimse adı 'dimorfus anlatım' olan bu davranışlar, Yale Üniversitesi bilim insanlarına göre kişinin duygu kontrolünde kullandığı çok önemli bir mekanizma.

Konuyla ilgili araştırmayı yürüten ekibin lideri olan Oriana Aragon, geçtiğimiz günlerde insan doğasına dair olan bu fenomen hakkında açıklamalarda bulundu: "Duygulanım şeklimizi birçok şekilde düzenleyebiliyoruz. Bazen karşılaştığımız durumu yeniden düşünmeyi seçiyoruz fakat diğer zamanlarda, duygusal isteklerimize boyun eğip karşımızdaki durumu zorlamayı deniyoruz. Öyle durumlar var ki, bu anlarda sırf herhangi bir duyguya sahip olmamak için içerisinde bulunduğumuz durumdan kaçıyoruz ve kendimizi bu durumla özdeşleştirmemeyi seçiyoruz. Psikoloji biliminin yeni keşfettiği bir şey bu ve bu keşif ile, zaman zaman hissettiğimiz duygunun tam tersi duygulara sahipmişiz gibi davranmamız da açıklanabiliyor. Özetle, sırf kendimizi bazı durumlardan uzaklaştırıp nötr konuma döndürmek için hissettiğimiz şeylerin tam tersi istikamette davranışlar ortaya koyuyoruz."

Tatlı bebeklerinizin size mutluluk veren sevimli yüzlerini ısırmak istiyorsunuz çünkü bebeğinizin tatlılığına dayanamıyorsunuz; içinizde beliren bu ısırma dürtüsü beyninizin karşınızdaki 'tatlılık' nedeniyle ortaya koyduğu ilginç bir yöntem. Yani korkmayın, eğer içinizde bebeğinizi ısırmak gibi bir dürtü beliriyorsa, bu tamamen doğal.

Kaynak

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • kemal ertem
    kemal ertem
    8 yıl önce

    bu durum bir yandan da insanin ozundeki hayvan dutulerinden geliyor olmali. etoburlarin cogunda bu durumu gozlemleyebilirsiniz.