Advertisement
Avrupa’da Elektrikli Bisikletler Çok Popüler
Almanya başka olmak üzere tüm bisiklet ve bisikletçi seven Avrupa şehirlerinde, elektrikli bisikletlerin kullanımı hızla artıyor.

Elektrikli bisikletlerin avantajları saymakla bitmiyor ama zaten hepsini saymaya gerek yok. Öncelikle normal bisikletler gibi kullanılabildiği için sağlığına dikkat edenler için ideal. Çevreye duyarlı kişiler için mükemmel ulaşım aracı. Ayrıcaelektrik motor desteği sayesinde normal bir bisiklet kadar da zorlanmıyorsunuz. Yaşlılar ve fiziksel kondüsyonu olmayanlar için de uygun.

Avrupa’da bir çok ülke ve şehirde bisiklet kullananlar için özel trafik kuralları ve haklar var. Almanya bu ülkelerin başında geliyor. Elektrikli bisikletlerin yaygınlaşması için en uygun ülkelerden biri, şu anda Alman posta kurumu “Deutsche Post”da 6,200 görevli elektrikli bisiklet kullanıyor.

Başka bir örnek olarak, Avrupa Bisikletçiler Federasyonu’nun raporuna göre İsviçre’de 250,000 adet elektrikli bisiklet satılmış. Almanya’da bisiklet pazarının %11’ini elektrikli bisikletler oluşturuyor ve yollarda 410,000 adet var. Avrupa çapında bisikletleri en çok seven ülke olan Hollanda’da ise elektrikli bisiklet satışları geçen seneye göre %9 artmış.

Diğer ülkelere bakarsak, Fransa’da satışlar geçen seneye oranla %17 artış göstermiş. Fransa sokaklarında 56,000 elektrikli bisiklet geziniyor. Ama İtalya ve İspanya gibi bazı ülkeler bu yeni trende ayak diretiyor. Uzmanlar bunun sebebinin bu ülkelerdeki bisiklet fiyatlarının çok ucuz olmasına bağlıyorlar. Almanya gibi ülkelerde insanlar her gün kullanacakları kaliteli bir bisiklete 500-1000 Euro arası para verebilirken, İtalya ve İspanya’da marketten 100 Euro’ya bisiklet alan kesim, pahalı elektrikli bisikletlere para vermek istemiyor.

Avrupa çapında elektrikli bisiklet fiyatları da ülkemizden bakılınca pek ucuz değil ama o ülkelerin şartlarına ve yaşam koşullarına göre uygun. Avrupa’daki elektrikli bisiklet fiyat ortalaması yaklaşık 2,700 Dolar olarak belirlenmiş. Daimler’in bir modeli İngiltere’de 3,000 Dolar’a satılırken, BMW’nin bir tasarımı 3,600 Dolar fiyata sahip. Bir Alman markası olan Velo De Ville bir bisikletini 2,900 Dolar’a satarken, aynı markanın daha pahalı bir ürünü 4,000 Dolar fiyata kadar çıkabiliyor.

Ülkemizde bu fiyatlara elektrikli bisiklet görsek bile, satışının bizde de zor olacağına eminiz.

Buraya tıklayarak Amsterdam’ın ne kadar aktif ve enerjik bir şehir olduğunu görebilirsiniz. Sadece bisikletçiler için değil, genel yaşam için de ideal bir şehir olma özelliğine sahip.

Kaynak: Silikon Vadisi

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum