Astronomlar Tarafından Keşfedilen Karbon ve Oksijenle Kaplanmış Yeni Bir Yıldız Türü
Astronomlar Tarafından Keşfedilen Karbon ve Oksijenle Kaplanmış Yeni Bir Yıldız Türü

Gök bilimciler, tamamen şaşırtıcı olan yeni bir yıldız türü keşfettiler. Yıldızlar, hidrojen ve helyumdan oluşan bir yüzeye sahip olmak yerine oksijen ve karbonla kaplıydı. Gök bilimciler bu yıldızların, tuhaf ve nadir bir yıldız çarpışmasının son ürünü olabileceklerini düşünüyorlar.

Bunun neden tuhaf olduğunu anlamak için yıldızların nasıl elementler oluşturduğunu düşünmemiz gerekiyor. Yıldızlar, yaşamlarının çoğu için, çekirdeklerindeki hidrojen atomlarını helyuma kaynaştırır. Yeterince büyüklerse, hidrojen tükendiğinde yıldızlar kırmızı devlere dönüşür ve helyumu karbon ve oksijene eritmeye başlar. Yeterince kütleli değillerse arkalarında sadece eser miktarda karbon, oksijen ve nitrojen bırakırlar, yani helyum yanmasının külleri olan elementler olan beyaz bir helyum cücesi.

Aynı şey kırmızı devlere de olur, eğer füzyonun bir sonraki aşamasına geçmek için yeterince büyük değillerse, arkalarında karbon-oksijen açısından zengin bir beyaz cüce bırakırlar. Ancak, Kraliyet Astronomi Topluluğu Mektuplarının Aylık Bildirimlerinde yeni bir makalede bildirilen yıldızların, yüzey bileşiminin her birinin yaklaşık yüzde 20'si olan oksijen ve karbon açısından zengin bir dış yüzeyi vardır. Bu tuhaf yüzeyin altında, iki yıldızın çok fazla helyumu da vardır.

Tübingen Üniversitesi'nden baş yazar Profesör Klaus Werner yaptığı açıklamada, "Normalde, bu yüzey bileşimlerine sahip yıldızların çekirdeklerinde helyum yakmayı çoktan bitirmiş ve beyaz cüce olma yolunda olmalarını bekleriz. Bu yeni yıldızlar yıldızların evrimi anlayışımıza ciddi bir meydan okumadır." dedi.

La Plata Üniversitesi ve Max Planck Astrofizik Enstitüsü'nden gök bilimciler tarafından olası bir çözüm sağlandı. Royal Astronomical Society Letters'da da yayınlanan ikinci bir makalede, başka bir ekip, beyaz cüceler arasındaki bir birleşmenin keşfedilen olağandışı yıldızları yaratabileceğini öne sürüyor.

İkinci makalenin baş yazarı La Plata Astrofizik Enstitüsü'nden Dr. Miller Bertolami, "Alman meslektaşlarımız tarafından keşfedilen yıldızların, iki beyaz cüce yıldız arasında çok nadir görülen bir yıldız birleşme olayında oluşmuş olabileceğine inanıyoruz. Genellikle, beyaz cüce birleşmeleri, karbon ve oksijen bakımından zengin yıldızların oluşumuna yol açmaz, ancak çok özel kütlelerle oluşan ikili sistemler için, karbon ve oksijen açısından zengin bir beyaz cücenin bozulabileceğine ve sonunda zirveye ulaşabileceğine inanıyoruz.” dedi.

Evrim modelleri bu mekanizmayı veya bu yıldızların varlığını açıklayamaz, bu nedenle bu araştırmada tartışılan PG1654+322 ve PG1528+025 yıldızlarının ötesinde daha fazla araştırmaya ve örneğe ihtiyaç vardır.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/new-type-of-star-covered-in-carbon-and-oxygen-discovered-by-astronomers/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum