Astronomlar, Samanyolu'nun merkezine yakın bir boşluk keşfettiler
Uluslararası astronomlar takımı, Samanyolu Galaksisi’nin merkezine doğru, Sefeid diye bilinen genç yıldızlardan tamamen yoksun bir “yıldızsal boşluk” keşfettiler.

Buluş, Samanyolu’nun “kalbinde” Sefeid yıldızları olmasına rağmen, galaksi merkezinden dışarı 8000 ışık yılı genişleyen iç disk bölgelerinde genç yıldızların bulunmadığını gösteriyor.

Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde, 150 ışık yılı çaplı bir bölgede Sefeid yıldızlarının olduğunu biliyoruz. Şimdi de bu alanın dışında, merkezden 8000 ışık  yılı genişliğinde bir alan tamamen Sefeid çölü” diyor takım üyesi Tokyo Üniversitesi’nden Noriyuki Matsunaga.


Kaynak: Tokyo Üniversitesi

Sıklıkla bahsinin geçtiğini duymasanız da Sefeid yıldızları, bütün bir evren boyunca yıldızların dağılımını anlamak adına astronomlar için çok önemli. Çünkü bu yıldızlar gençler (bazen 10 milyon yaşında) ve ne kadar uzaklıkta oldukları ölçülebilecek kadar da parlaklar.

Güney Afrika’daki teleskop yardımıyla yapılan, Sefeid yıldızlarının yakın-kızılötesi gözlemleri sırasında araştırmacılar, galaktik merkezin etrafında hiç Sefeid olmayan büyük ve ıssız bir alanla karşılaştıklarında epey şaşırmışlar.

Rome Tor Vergata Üniversitesi’nden takımın üyesi Giuseppe Bono’nun söylediğine göre, mevcut sonuçlar bu alanda yüzlerce milyon yıldır hiçbir yıldız oluşumu bulunmadığını gösteriyor. “Yeni Sefeid’lerin hareketleri ve kimyasal bileşimleri, Samanyolu’nun oluşumunu ve evrimini anlamamıza yardımcı oluyor.

Çalışmamız, diğer güncel çalışmaların zıttı, ama bu çölde yeni yıldız oluşumlarını bulamayan radyo astronomlarınkiyle de uyumlu” diyor Güney Afrika’daki Cape Town Üniversitesi’nden takım üyesi Michael Feast.

George Dvorsky’nin Gizmodo’da açıklaması bu büyük boşluğu şöyle anlatıyor: “Galaksi merkezinden 8,000 ışık yılı uzaklığında kocaman bir Sefeid çölü buldular. Belli bir perspektif içine koymak gerekirse, Samanyolu kendisi 100,000 ışık yılı genişliğinde. Böyle hayal edince, bu da  büyük bir boşluk demek. Düşününce biraz ürkütücü geliyor.

Kaynak
http://www.sciencealert.com/astronomers-discover-a-stellar-void-near-the-centre-of-the-milky-way

Kapak Görseli: ShutterStock

İlgili Makale
http://mnras.oxfordjournals.org/content/462/1/414

Nergis Cesur
Yıldız Teknik Üniversitesi / Yüksek Enerji Astrofiziği Yüksek Lisans - Şahsıma ait olan istisnasız tüm yazılar Fizikist için yazılmıştır Diğer tüm platformlardakiler kesinlikle izinsiz alınmış kopyalardır

0 yorum