Arkeologlar Şimdiye Kadarki 'En Eski' ve 'En Eksiksiz' Mısır Mumyasını Keşfetmiş Olabilir
Arkeologlar Şimdiye Kadarki 'En Eski' ve 'En Eksiksiz' Mısır Mumyasını Keşfetmiş Olabilir

Bir arkeolog ekibi iddiaya göre, Mısır'da şimdiye kadar keşfedilen "en eski" ve "en eksiksiz" mumyayı ortaya çıkardı.

Zahi Hawass yaptığı açıklamada arkeologların MÖ 2500'den MÖ 2100'e kadar uzanan ülkenin beşinci ve altıncı hanedanına ait Kahire yakınlarındaki eski bir mezarda Mısır'ın eski hükümdarı Hekashepes adında bir adamın kalıntıları olduğu düşünülen 4.300 yıllık mumya bulduğunu belirtti.

Hawass, kazı alanında gazetecilere verdiği demeçte, "Lahitin içinde ne olduğunu görmek için kafamı içeri soktum ve tamamen altın katmanlarla kaplı  bir adam mumyası gördüm" dedi.

Asırlık mumya, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Saqqara Nekropolü'ndeki Basamaklı Piramit'in yakınındaki 15 metrelik bir kuyunun dibinde bulundu. "Mimari tasarımın büyük bir şaheseri" olarak anılan Saqqara, eski Mısır'ın ilk başkenti Memphis'te bulunuyor.

Hawass, kraliyet sarayında "sırların koruyucusu" olan Meri'ye ve Unas'ın piramit kompleksinde bir rahip olan Khnum-djed-ef'e ait mezarlar da dahil olmak üzere başka önemli arkeolojik keşiflerin yapıldığını söyledi.

Bunun yanında çok sayıda tanrı heykeli, muska, günlük yaşam için aletler ve taş kaplar da ortaya çıkarıldı.

Kazı ekibinden başka bir arkeolog olan Ali Abu Deshish BBC News'e "Bu keşif, krallar ile çevrelerinde yaşayan insanlarla bağlantı kurması açısından çok önemli." diyerek aktardı.

Bu haber farklı bir arkeolog ekibinin Kahire'nin güneyinde Luksor adlı başka bir antik kentin kalıntılarını keşfetmesinden sadece bir gün sonra geldi.

Bu haftanın başlarında ise bilim adamları CT taramalarını kullanarak 2.300 yaşındaki "altın çocuk" mumyasını dijital olarak açtılar.

Tramalar, eski mumyacıların ölüleri korumak için değerli muskaları nasıl kullandıklarına dair yeni bilgiler de ortaya çıkardı.

Son yıllarda Mısır'da, ülkenin turizm endüstrisini desteklemeye yönelik artan çabasının bir parçası olarak öne çıkan bir dizi büyük arkeolojik keşif oldu.

Sektör, 2011'den bu yana ülkede artan siyasi huzursuzluğun yanı sıra COVID-19 salgını nedeniyle seyahat kısıtlamalarından dolayı da zarar görmüştü.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum