Apple Meta'ya Kaçmalarını Durdurmak İçin Mühendislerine Büyük İkramiyeler Ödüyor
Apple Meta'ya Kaçmalarını Durdurmak İçin Mühendislerine Büyük İkramiyeler Ödüyor

Facebook'un ebeveyn şirketi Meta'nın, Metaverse vizyonunu inşa etmek için beyinlere aç olduğu bildiriliyor, ancak büyük teknoloji rakipleri, yeteneklerinden savaşmadan (veya en azından bazı cömert finansal anlaşma tatlandırıcılarından) vazgeçmiyorlar.

Bloomberg'e göre, Noel'den önceki hafta Apple, en iyi performans gösteren mühendislerinden bazılarına 50.000 ila 180.000 $ arasında değişen ve sınırlı stok birimleri olarak verilen sürpriz ikramiyeler alacaklarını söyledi. Şirket tarafından genellikle yılın bu zamanında verilmeyen ikramiyelerin, yüksek performans gösterenlere, onları Meta'ya kaçmamaya ikna etmek için verildiği bildirildi.

Silikon Vadisi'nin devlerinin birbirlerine karşı dikkatli olmak için iyi nedenleri var. Son zamanlarda, teknoloji şirketlerinin en iyi yetenekler için kıyasıya rekabet ettiğini ve rakiplerinin en parlak beyinlerini teşviklerle kazanabileceklerinden endişe duyduğunu gördük. Bloomberg'e göre Meta, son birkaç ayda Apple'dan yaklaşık 100 mühendisi kaçırırken, bir dizi üst düzey Meta çalışanı Apple'a gitti.

Meta kısa süre önce, insanların diğer kullanıcılarla etkileşime girebileceği bir sanal gerçeklik ortamı olan Metaverse'i oluşturmaya yönelik ana planını duyurdu. Şu anda proje, VR kulaklıklarla yapılan bir Zoom toplantısından biraz daha fazlası gibi görünüyor, ancak önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde sürükleyici bir şekilde Ready Player One OASIS benzeri bir platform oluşturmak için yüce vizyonlara sahip. Bunu başarmak için şirket, önümüzdeki beş yıl içinde Avrupa Birliği (AB) içinde 10.000 yüksek vasıflı mühendisi işe alacağını söyledi. Ayrıca Metaverse'in “sorumlu bir şekilde geliştirilmesini” sağlamak için 50 milyon dolarlık finansman sağladığını duyurdu.

Bununla birlikte, herkes bu iddialı istek konusunda iyimser değil. Önde gelen bazı uzmanlar, Metaverse'in siber güvenlik sorunlarından gücün kötüye kullanılmasına kadar bir dizi endişeyi gündeme getirdiğini öne sürdü. Elon Musk, fikrin abartılı olduğunu ve açıkçası biraz sıkıcı olduğunu düşünüyor.

"Bu Metaverse fikrine katıldığımdan emin değilim. Elbette burnuna bir televizyon koyabilirsin. Bunun sizi "meta evrende" yaptığından emin değilim, biliyorsunuz," dedi Musk yakın zamanda muhafazakar hiciv haber sitesi The Babylon Bee ile bir podcast'te.

"Bütün gün yüzüne lanet olasıca bir ekran yapıştıran ve hiç ayrılmak istemeyen birini görmüyorum. Öyle görünüyor - mümkün değil," diye devam etti. "Bence Metaverse'de kaybolmaktan çok uzağız. Kulağa moda bir kelime gibi geliyor."

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/apple-pays-engineers-huge-bonuses-to-stop-them-defecting-to-meta/

 

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum