Antarktika'nın Buz Sahanlıklarının Derinliklerinde Beklenmedik Yaşam Formları Bulundu
Antarktika'nın Buz Sahanlıklarının Derinliklerinde Beklenmedik Yaşam Formları Bulundu

Antarktika'nın buz sahanlıklarının derinliklerinde, çok sayıda yeni ve beklenmedik yaşam formu keşfedildi. Büyük ya da güzel olmasalar da şaşırtıcı keşif bilim insanlarına dünyanın en karanlık ortamlarından birinde yaşamın nasıl devam edebileceğini öğretiyor.

Current Biology dergisinde bildirildiği üzere, British Antarctic Survey araştırmacıları kısa süre önce Antarktika buz sahanlıklarının altında kılıç şeklindeki bryozoanlar ve serpulid solucanlar da dahil olmak üzere 77 yeni türün keşfini duyurdular.

Genellikle yosun hayvanları olarak bilinen Bryozoa, su ortamında yaşayan basit omurgasız hayvanların bir filumudur. - aynı soydan gelen ve kuşaklar boyu sürüp giden, canlıların bölümlenmesinde dalların bir araya gelmesiyle oluşan birlik. - Tipik olarak bir milimetreden daha büyük olmayan bu hayvanlar, genellikle mercanlarınkine benzer sert dış iskeletlerden ve yemi filtrelemek için kullanılan bir demet kıl benzeri dokunaçlardan oluşur. Serpulid solucanlar da benzer, hareketsiz süspansiyonlu besleyicilerdir.

Deniz tabanında Bryozoan parçaları keşfedildi.

 

Bu basit yaratıkların varlığı bile bazı büyük soruları gündeme getiriyor. Çoğu ekosistem, fotosentez yoluyla emilen ve kullanılabilir enerji biçimlerine dönüştürülen güneş ışığı ile başlar. Ancak bu hayvanlar, ışığın giremeyeceği yüzlerce metre buzun altında yaşıyorlar. Peki, kendilerini nasıl ayakta tutuyorlar?

British Antarctic Survey'in baş araştırma yazarı ve deniz biyoloğu Dr. David Barnes, "Bu aşırı koşullarda yaşayan bu kadar çok yaşamın keşfi, tam bir sürpriz ve bize Antarktika deniz yaşamının ne kadar eşsiz ve özel olduğunu hatırlatıyor. Çoğu mikro alg (fitoplankton) ile beslenen, ancak bu ortamda hiçbir bitki veya alg yaşayamayan çok sayıda hayvan türüne dair kanıt bulmamız şaşırtıcı" dedi.  "Öyleyse asıl soru, bu hayvanlar burada nasıl hayatta kalıyor ve gelişiyor?"

Ekip, soruların hala devam etmesine rağmen, cevabın açık sudan buz sahanlıklarının altında taşınan önemli miktarda yosunda yattığından şüpheleniyor. Tuhaf bir şekilde, buz sahanlıklarının altında yaşam açık sulardan daha bol.

Bu az bilinen ortama Güney Doğu Weddell Denizi'ndeki Neumayer İstasyonu III yakınlarındaki Ekström Buz Sahanlığı'nda 2018 yılında açılan 200 metrelik derin bir delik kullanılarak erişildi. Buradaki yüzey koşulları inanılmaz derecede serttir ve sıcaklıklar genellikle sıfır derecenin altına düşer. Daha önce Antarktika'nın buz sahanlıklarının altında krilden balığa kadar çeşitli yaşam formları keşfedilmiş olsa da, bu yeni araştırma pek çok sürprizi beraberinde getirdi.

Sondaj projesini koordine eden Alfred Wegener Enstitüsü'nden çalışmanın ortak yazarı Dr. Gerhard Kuhn, “Bir başka sürpriz de burada ne kadar uzun bir yaşam sürdüğünü bulmaktı. Yani, en yakın açık sudan 3-9 km uzakta yaşamasına rağmen, buz sahanlıklarının altında yaklaşık 6000 yıldır kesintisiz bir yaşam vahası var olmuş olabilir. Sadece yüzen buz sahanlığının altındaki deniz tabanından alınan örnekler bize onun geçmiş tarihinden hikayeler anlatabilir.” dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/plants-and-animals/unexpected-lifeforms-found-deep-beneath-antarcticas-ice-shelves/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum