Amerikalı Çocukların Yüzde 40'ı Sosisli Sandviç ve Pastırmanın Bitki Olduğunu Düşünüyor
Amerikalı Çocukların Yüzde 40'ı Sosisli Sandviç ve Pastırmanın Bitki Olduğunu Düşünüyor

Yeni bir araştırma, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 4 ila 7 yaş aralığındaki çocukların önemli bir yüzdesinin sosisli sandviç, hamburger ve pastırmanın bitkilerden geldiğine inandığını buldu.

Journal of Environmental Psychology'de yayınlanan bir araştırmada psikologlar, çocuklardan peynir, patates kızartması, domuz pastırması, patlamış mısır, karides, badem ve yumurta gibi çeşitli yiyecekleri sınıflandırmalarını istedi. Yanıtlar, 176 katılımcının yüzde 47'sinin patates kızartmasının hayvanlardan geldiğine inanması da dahil olmak üzere birtakım sürprizler ortaya çıkardı.

Peynir genellikle bitki bazlı olarak yanlış tanımlandı ve yüzde 44'ü kökenini yanlış tanımladı. Çocukların yüzde 41'i pastırmanın bir bitkiden geldiğine inanıyordu ve yüzde 40'ı sosisli sandviçler için aynı şeyi söyledi. Adında tavuk olduğu bilinen tavuk kanadı bile, yüzde 38 oranında bitkilerden geldiği söylenerek yanlış tanımlandı.

Ekip, raporlarında, "Patlamış mısır ve bademler de çocukların %30'undan fazlası tarafından yaygın olarak yanlış (hayvan bazlı olarak) sınıflandırıldı" dedi.

Ekip, çocukların gıdaların kökenine ilişkin bilgilerini değerlendirmenin yanı sıra, çocukların hangi hayvanların ve bitkilerin yenilip yenilemeyeceğine dair bilgisine de baktı. Neyin yenilip yenemeyeceği konusunda büyük bir kafa karışıklığı olduğu görülüyor. Çoğunluk ineklerin (yüzde 77), domuzların (yüzde 73) ve tavuğun (yüzde 65) yenilemez olduğuna inanıyor. Kedilerin yenilebilecek bir tür olduğuna inananların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla.

Çalışma, bu erken yaşta yemekle ilgili birçok yanlış anlama olduğunu gösteriyor ancak ekip bunun bir fırsat olabileceğine inanıyor. Araştırma aslında çocukların yiyeceklere karşı önyargısız olduğunun bir kanıtı. Bu nedenle çocukluk dönemi, daha bitki temelli bir beslenme düzeninin ilk adımlarını atmak için iyi bir fırsat da olabilir.

Ekip, yetersiz bilginin bir kısmının, ebeveynlerin etin nereden geldiği hakkında bilgi vermemesinden kaynaklanabileceğine inanıyor.

"Bazı ebeveynler, birkaç yemek seçeneği pişirmenin zorluğuyla başa çıkmak istemiyor. Ayrıca çocuklarının tabağındaki pastırmanın bir zamanlar yaşayan, nefes alan bir domuz olduğunun ortaya çıkmasıyla gelebilecek duygularla yüzleşmekten korkuyorlar.”

Ekip, gıdaların kaynağı konusunda daha açık davranarak (yani çocuklara sosisin nasıl yapıldığını söyleyerek) ve daha fazla yemek alternatifi sunarak, çocukların daha doğal, bitki bazlı gıdalara yönelebileceğine inanıyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum