Amazon'un Alexa'sı Artemis 1 ile Ay'a Gidiyor
Amazon'un Alexa'sı Artemis 1 ile Ay'a Gidiyor

Artemis 1, ajansın Orion MPCV ve Space Launch System ağır kaldırma roketinin ilk entegre uçuşu olan, NASA'nın Artemis programı için planlanmış bir mürettebatsız test uçuşudur. 

“Alexa, Ay ne kadar uzakta?” sorusu, mürettebatsız Artemis 1 görevinde yaklaşan bir ses teknolojisi gösteriminin ardından bir gün yolda seyahat ederken astronotların gerçekten sorabilecekleri bir soru olabilir. Yunan tanrıçasının gözdesi olan ve Callisto olarak adlandırılan Lockheed Martin, tablet tabanlı video işbirliği ve beyaz tahta ile derin uzay sanal asistanları gibi uzaktan iletişimi test etmek için Amazon ve Cisco ile birlikte çalışıyor.

Lockheed Martin Ticari Sivil Alan Başkan Yardımcısı Lisa Callahan, "Callisto, gelecekte astronotların derin uzayı keşfederken daha özgüvenli olmalarını sağlamak için kullanılabilecek türünün ilk örneği bir teknolojiyi sergileyecek. Callisto, gelecekteki insan derin uzay görevlerine fayda sağlamak için Orion'da ticari teknolojilerle yeni ortaklıkların nasıl uçurulabileceğinin parlak bir örneğidir." dedi bir açıklamada. 

Lockheed Martin, Uzay Fırlatma Sisteminin üzerinde, yakında astronotları Ay'a geri götürecek olan Orion uzay aracını tasarladı ve inşa etti. Ancak bu yıl piyasaya sürülmesi beklenen Artemis 1 için (Marttan önce değil) mürettebatsız kapsül, Ay çevresinde küçük bir gezinti de dahil olmak üzere 25 günlük bir yolculuğa çıkacak.

Callisto, Orion kapsülü ile entegre olacak yeni geliştirilmiş özel bir donanım ve yazılımdır. Amazon'un Alexa'sının İnternet bağlantısı olmadan çalışmasına ve Cisco'nun Webex'inin NASA'nın Derin Uzay Ağı ile arayüz oluşturabilen bir tablet üzerinde çalışmasına olanak tanır.

Amazon Alexa başkan yardımcısı Aaron Rubenson, "Star Trek bilgisayarı, Alexa için orijinal ilham kaynağımızın bir parçasıydı, bu nedenle ortam zekası vizyonumuzun Orion'da hayata geçtiğini görmek heyecan verici ve alçakgönüllü. Ses teknolojisinin ve yapay zekanın sınırlarını zorlamak için Lockheed Martin ile çalışmaktan gurur duyuyoruz ve Alexa'nın görevdeki rolünün, uzay araştırmalarının bir sonraki çağını tanımlayacak olan geleceğin bilim insanlarına, astronotlara ve mühendislere ilham vermesini umuyoruz." dedi.

Artemis'te henüz herhangi bir astronot olmayacağından, bu teknolojilerin gelecekteki astronotlara çalışmalarında yardımcı olması amacıyla teknoloji sanal olarak test edilecek.

Cisco Güvenlik ve İşbirliği Başkan Yardımcısı Jeetu Patel, "Teknolojinin geleceği, ne zaman ve nerede olursa olsun insan potansiyelini ateşlemekle ilgilidir - bu da yakında uzayın derinliklerine kadar uzanacak. Callisto aracılığıyla Webex, gelecek nesle kapsayıcı ve sürükleyici teknoloji sağlamaya yardımcı olurken derin uzayda sınırsız video iletişimi ve işbirliği sağlıyor. Türünün ilk örneği olan bu çözüm, bir gün geleceğin mürettebatlı görevlerini destekleyebilir ve yüz yüze iletişim sağlar. Mürettebat, komuta merkezi ve sevdikleriniz arasındaki etkileşimle yüzleşin." dedi.

Alexa'ya sahip olan halk ise "Beni Ay'a götür" diyerek görev hakkında soru sorabilir. 

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/amazons-alexa-is-going-to-the-moon-on-artemis-i/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum