Abur Cubur Krizini Dindirmenin Yöntemi Bulunmuş Olabilir
Yüksek kalorili abur cubur krizlerini bastıran ve sadece sağlıklı yiyeceklere duyulan iştahın devam etmesini sağlayan yeni bir besin takviyesi geliştirildi.

Daha Az Aşerin.

Obezite; çoğu durumda teknoloji kullanarak savaşmanın oldukça zor olduğu global bir hastalıktır. Diğer durumlarda ise beslenme uzmanları, dahili tıp bilimine bel bağlayıp insanları daha az yemeye yönlendiren maddeler bulmaya çalışmaktadırlar.

İngiltereli bilim insanları yüksek kalorili gıda isteğini ortadan kaldıran ve sağlıklı yiyecek iştahını etkilemeyen bir besin takviyesi bulmuş olabilir. Bahsedilen besin takviyesi 20 kişiden oluşan gönüllü grubu ile yapılan testin sonucunda hem daha küçük porsiyonlarda yemeği sağlayan, hem de abur cubura yönelmeyi azaltan inülin-propiyonat ester maddesidir.

Bu test ile gönüllülerden 10 gram inülin-propiyonat ester içeren, ya da sadece kontrol grubu için inulin içeren milkshakeleri içmeleri istendi. Katılımcılar daha sonra MRI makinesine alındılar ve kendilerine yüksek kalorili besin resimleri gösterildi. Tomografi sonuçları gösterdi ki, besin takviyesini alanların beyinlerindeki ödül bölgesinde daha az aktivite vardı ve gönüllüler bu yiyecekleri o kadar da cezbedici bulmadılar. Sonraki aşamada katılımcılara bir kâse domates soslu makarna verildi ve yiyebildikleri kadar yemeleri istendi. Besin takviyesinin verildiği grup kontrol grubuna göre %10 daha az makarna yedi.

Beyni Kandırmak

Bu besin takviyesi geliştirilirken gut bakterisinin ürettiği ve beyne “Yeterince yedin.” sinyalini veren propiyonat molekülü baz alındı. Geliştirme, fiber inülinin bağırsaktaki propiyonat üretimini arttırdığını gösteren daha önceki çalışmalara dayandırılıyor. Bu sebepten inülin eğer propiyonat içerecek hale getirilirse, gut bakterisinin mevcutta ürettiğinin 2.5 katı kadar propiyonat üretmesi tetiklenebilir. Molekül, beyindeki yemek yeme ödülü ile ilişkilendirilen bölgelerin aktivitesini azaltmaya yarıyor.

Bu çalışma American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanmıştır.

Kaynak
https://futurism.com/researchers-may-have-discovered-way-to-turn-off-junk-food-cravings/

0 yorum