ABD'de bir ilk: Canlı donörden rahim nakli
ABD'de ilk kez canlı donörlerden, dört kadına rahim nakli yapıldı. Teksas'ta Baylor Üniversitesi Tıp Merkezi'nde 14-22 Eylül'de yapılan nakillerin, İsveçli doktorlardan oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirildiği bildirildi.

Canlı donörden rahim transferi operasyonu 3 kadın hastada başarılı olmadı, nakledilen organlar yeterince kan akışı sağlanamadığından ameliyatla çıkarıldı. 4. hastada şu ana kadar iyi sonuç alındığı belirtildi.

Bu hastaya yapılan testlerin, rahimde kan akışının iyi olduğunu gösterdiği, herhangi bir enfeksiyona ve vücudun organı reddettiğine dair bulguya rastlanmadığı kaydedildi. Doktorlar, bu hastanın ABD'de canlı donörden alınan rahimle hamile kalarak doğum yapacak ilk kadın olmasını ümit ediyor.

İSVEÇ'TEKİ OPERASYONLARDA, EN AZ 5 DOĞUM BAŞARIYLA SONUÇLANDI

İsveç'te 2014 yılında Gothenburg Üniversitesi ve Stockholm Tüp Bebek Ünitesi'nde görevli doktor Mats Brannstrom liderliğindeki ekibin rahim nakli yaptığı 36 yaşındaki kadın doğum yapmıştı. Ayrıca İsveç'te yapılan rahim transferi operasyonlarında en az 5 doğum gerçekleşti. Gothenburg Üniversitesi'nden doktorların, 2012 yılından bu yana dokuz kadına bu yöntemle rahim nakli yaptığı belirtiliyor.

Kaynak
https://tr.sputniknews.com/bilim/20161006/1025161935/abd-canli-donor-rahim-nakli.html

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum