6 dakikalığına uzaya gitmek ister misiniz?
Virgin Galactic adlı şirket, Dünya’dan başka yerlere de merak duyan kimseleri uzaya çıkarmak üzere kuruldu.

Ancak sadece 6 dakikalık uzay merakı için ödenmesi gereken 250 bin dolarlık bir bedel söz konusu ve 10 yaşındaki bu “uzay seyahati şirketi” çılgın hayalini gerçekleştirmeye oldukça yakın. Virgin Galactic’in CEO’su George Whitesides, Space.com’a verdiği röportajda SpaceShipTwo adlı araçlarının, uzay yüzeyinde gerçekleştirilecek testlere hazır olduğunu, bu testlerin her an gerçekleştirilebileceğini açıkladı. 

Şimdiye kadar hep Dünya sınırları dahilinde testler gerçekleştiriliyordu. Virgin Galactic ile uzaya seyahat ise aslında hızlı bir yükselişin ardından 6 dakika süreyle dünyayı uzaydan izleyebilme temasına dayanıyor. Bu yolculuk için talep edilen 250 bin doların ise şimdiye kadar 600’den fazla kişi tarafından ödendiği tahmin ediliyor. 

Bu planlanan kısa uzay seyahatinin ilk yolcuları arasında şarkıcı Lady Gaga, oyuncu Ashton Kutcher, bilim adamı Stephan Hawking gibi tanınmış isimler var. Virgin Galactic’in 2015 yılında planlanan rotaya, yani uzaya ilk uçuşu gerçekleştirmesi bekleniyor. Uzay seyahati aracının 2014 yılı başında yayınlanan test videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Kaynak: LOG

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum