300.000'den Fazla Hacker, Rusya'ya Karşı Ukrayna'nın Gönüllü "BT Ordusuna" Katıldı
300.000'den Fazla Hacker, Rusya'ya Karşı Ukrayna'nın Gönüllü "BT Ordusuna" Katıldı

Ukrayna, Rus işgaline karşı dijital cephede savaşmak için gönüllü bir "BT ordusu" çağrısında bulundu ve yüz binlerce insan bu çağrıya şimdiden cevap vermiş durumda.

Çatışmanın ilk günlerinde, 31 yaşındaki Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, Twitter'da İngilizce bir mesaj yayınladı ve bilgisayar korsanlarının ve programcıların Rusya'ya karşı siber saldırıların gerçekleştirilmesine yardımcı olmak için bir BT ordusuna kaydolmalarını istedi.

"Bilişim ordusu kuruyoruz. Dijital yeteneklere ihtiyacımız var. Tüm operasyonel görevler burada verilecek: https://t.me/itarmyofurraine. Herkese göre görevler olacak. Siber cephede savaşmaya devam ediyoruz. İlk görev Siber uzmanların kanalında.” diye tweet attı Fedorov 26 Şubat'ta.

Sadece haftalar sonra, Wall Street Journal, Ukrayna'nın hem içinden hem de dışından yaklaşık 400.000 gönüllünün Ukrayna'nın gönüllü siber ordusuna katıldığını bildirdi, ancak diğer tahminler yaklaşık 300.000 kişinin katıldığını söylüyor.

 

 

 

Kesin rakam ne olursa olsun, Rusya'nın siber savaşın ilk günlerinde daha yüksek bir yere sahip olduğu görülüyor. Siber güvenlik firması Central Point tarafından yapılan araştırma, Ukrayna hükümetine ve askeri sektörüne yönelik siber saldırıların, savaşın ilk üç gününde yüzde 196 oranında arttığını buldu. Ukrayna'ya yönelik siber saldırılar o zamandan beri yüzde 50 azaldı, ancak yine de normalden daha yüksek görünüyor.

Central Point araştırmasına göre, özel Rus kuruluşlarına yönelik siber saldırılar yüzde 4 artarken, Ukraynalı kuruluşlara yönelik saldırılar sadece yüzde 0,20 arttı. Eşzamanlı olarak, saldırılar dünyanın diğer birçok yerindeki kuruluşlara karşı düşmüş gibi görünüyor.

Hem Ukrayna hem de Rusya adına yapılan saldırıların çoğu, iyi bilinen iki yöntemi kullanıyor gibi görünüyor. İlk olarak, bilgisayar korsanları, normal işlemleri bozmak için verileri sızdırmak amacıyla hassas veya özel bilgilere erişmeye çalışıyor. İkincisi, birçoğu, bir hizmeti veya ağı birden çok kaynaktan gelen trafikle doldurarak ezici ve kesintiye uğratmayı içeren DDoS saldırıları yürütüyor.

Saldırının arkasında kimin olduğunu ve bu sözde “BT Ordusu” ile bağlantılı olup olmadığını bilmek zor olsa da, şimdiye kadar Rusya'ya karşı çok sayıda kamuoyuna duyurulan siber saldırı oldu. Devlete bağlı olmayan hacker kolektifi Anonymous tarafından gerçekleştirildiği bildirilen bir siber saldırı, Rusya'nın devlet televizyonunda ve ülkenin Netflix'teki eşdeğerinde savaşın görüntülerini yayınlamayı içeriyordu.

Bombalar ve mermiler her zamanki gibi çirkin kalıyor, ancak siber saldırıların, kripto para biriminin, sosyal medyanın ve dezenformasyon kampanyalarının üretken kullanımı, bu savaşın kendisinden önce görülen birkaç başka savaş gibi olduğu anlamına geliyor.

Ukrayna'nın çatışmaya yönelik teknoloji meraklısı yaklaşımının çoğu, Başkan Volodymyr Zelenskyy'nin yönetimine, özellikle de "BT ordusu" çağrısını yapan dijital Fedorov'un başkanına indirildi.

Bir durumda Fedorov, Twitter'da Elon Musk'a halka açık bir şekilde ulaştı ve Starlink uydu şirketinden Ukrayna'ya internet kapsama alanı sağlamasını istedi. Musk derhal mecbur kaldı. İki gün sonra Fedorov, bir kamyon dolusu yerde Starlink ekipmanının fotoğrafını tweetledi ve şunları kaydetti: "Starlink - burada. Teşekkürler, @elonmusk.”

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/over-300000-hackers-join-ukraines-volunteer-it-army-against-russia/

 

 

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum