Perseverance Mars Toprağına İlk Örnek Kabını Bıraktı
Bu, bir gün Dünya'ya geri götürülecek olan birkaç bırakmadan ilki.

NASA'nın Perseverance'ı, keşif aracı tarafından görevinin ilk bölümünde toplanan yedek örnekleri içeren kapların ilkini bıraktı. Kaplar, 2033'te Mars Sample Return görevi tarafından Dünya'ya teslim edilecek. Bu örnekler, mükemmel robotik araştırmacılarımızın yapamayacağı şekillerde analiz edilecekler.

Perseverance, kaplardan bazılarını doğrudan iniş aracına teslim edecek, ancak bir sigorta olarak, Mars'ta çok özel yerlere bırakılan kopyalar var. Bunlar, ilk olarak bu görev sırasında test edilen Ingenuity'ye - beklentileri o kadar aştı ki, Perseverance için tam teşekküllü bir uçuş arkadaşı oldu - tasarım ve kapsam açısından benzer iki yepyeni Mars helikopteri tarafından toplanacak.

Uçan araçlar bir seferde yalnızca bir örnek toplayabilir, bu nedenle örneklerin kayasız oldukça düz bir iniş alanına aralıklı olarak bırakılması gerekir. Keşif aracı, önümüzdeki birkaç hafta içinde şu anda toplanmış 17 örnekten birkaçını daha bırakmaya devam edecek. İlk örnek bir tahta tebeşirinden daha büyük değildi ve 31 Ocak 2022'de, Mars'ın Jezero Krateri'nin "Güney Séítah" adlı bölgesinde kayıt dışı "Malay" olarak adlandırılan magmatik bir kayadan alınmıştı.

 

Örnekler Perseverance'ın alt kısmından basitçe bırakılıyor ve ardından robotik kol, kabın, zeminde düz olmak yerine, tekerleklerin yoluna doğru yuvarlanmadığını veya yukarıyı gösterecek şekilde inmediğini kontrol etmek için kullanılıyor. İlk bırakma başka müdahaleye ihtiyaç olmadan mükemmel gitti.

Perseverance'ın Jet İtki Laboratuvarı'ndaki proje müdür yardımcısı Rick Welch, bir açıklamada, "İlk örneğimizi yerde görmek, 6 Ocak'ta sona eren ana görev süremiz için harika bir son nokta." dedi. "Tam saklamaya başlarken, görevin bu ilk bölümünü de kapatıyor olmamız güzel bir sıralama."

Perseverance'ın ana görevi, Kızıl Gezegen'de tam bir Mars yılının (687 gün) ardından 6 Ocak'ta sona eriyor.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum