Advertisement
Mercan Resifleri Su Altında Bir Ses Üretiyor ve Bu Ses Onları Kurtarmamıza Yardımcı Olabilir
Mercan Resifleri Su Altında Bir Ses Üretiyor ve Bu Ses Onları Kurtarmamıza Yardımcı Olabilir

Sağlıklı mercan resifleri, canlı ve göz alıcı renkleri ile sualtı ekosistemini doldururlar ve biz de onları görsel ihtişamlarıyla ilişkilendirme eğilimindeyizdir.

Ama aynı zamanda resifler oldukça gürültülü yerlerdir. Bir mercan kayalığı ortamında şnorkelle dalış yaptıysanız, su altında çeşitli deniz canlılarının çıkardığı sesleri biliyor olabilirsiniz.

Bu arka plan gürültüsü mercan resiflerinin benzersiz bir özelliğidir ve nesli tükenmekte olan deniz habitatlarının sağlığını izlememize yardımcı olabilir.

Yeni bir çalışmada, bilim insanları, sağlıklı, canlı bir resif ile bozulmuş bir mercan bölgesi arasındaki ince akustik farklılıkları tanımak amacıyla bir algoritma eğitmek için makine öğrenimini kullandılar. Bu, insanların ayırt etmesi imkânsız olabilecek kadar zayıf bir akustik kontrasttır.

Ekip, resif sağlığını izlemek için, bu yeni yöntemin önceki zahmetli yollara göre işleri çok kolaylaştırması bekliyor. Ayrıca, birçok resif canlısı kendilerini gizler veya sadece geceleri görülür, bu da görsel araştırmaları daha da karmaşık hale getirir. Fakat işitsel bir araştırma bize daha ayrıntılı bilgiler sağlayacaktır.

İngiltere'deki Exeter Üniversitesi'nden deniz biyoloğu Ben Williams, "Bulgularımız, bir bilgisayarın insan kulağının algılayamadığı kalıpları yakalayabildiğini gösteriyor" diyor. "Bize resifin sağlığının nasıl olduğunu daha hızlı ve daha doğru bir şekilde söyleyebilir."

Mercan akustiğini yakalamak için Williams ve diğer araştırmacılar, Endonezya'daki Sulawesi'nin güneybatı sahilinde bulunan Spermonde Takımadaları'ndaki yedi farklı bölgede kayıtlar yaptılar.

Kayıtlar, her biri farklı miktarda mercan örtüsü sergileyen ve daha sonra bölgede yaşayan ve beslenen su canlılarından farklı bir gürültü karakteri oluşturan sağlıklı, bozulmuş, olgunlaşmış ve yeni restore edilmiş dört farklı resif habitatı türünü kapsıyordu.

Süreci otomatikleştirmek için ekip, farklı mercan kayıtları arasında ayrım yapmak için bir makine öğrenimi algoritması geliştirdi. Sonraki testler, AI aracının ses kayıtlarından resif sağlığını yüzde 92 doğrulukla tanımlayabildiğini gösterdi.

Birleşik Krallık'taki Lancaster Üniversitesi'nden ortak yazar ve deniz biyoloğu Timothy Lamont, "Bu gerçekten heyecan verici bir gelişme" diyor.

"Birçok durumda, bir resif üzerine bir sualtı hidrofonu yerleştirmek ve onu orada bırakmak, uzman dalgıçların resifi tekrar tekrar ziyaret etmesinden daha kolay ve daha ucuzdur - özellikle uzak yerlerde."

Araştırmacılara göre, algoritmanın sonuçları, balık seslerinin bolluğu ve çeşitliliği, omurgasızlar tarafından yapılan sesler ve hatta algler tarafından yapıldığı düşünülen muhtemelen zayıf sesler dâhil olmak üzere su altı ses peyzajı faktörlerinin bir kombinasyonuna ve abiyotik kaynakların katkılarına bağlı.

İnsan kulağı bu tür zayıf ve gizli sesleri kolayca tanımlayamayabilirken, makineler farklılıkları güvenilir bir şekilde tespit edebilir, öyle görünüyor ki, araştırmacılar yöntemin daha da geliştirilebileceğini düşünüyorlar.

Ne yazık ki dünyadaki mercanların hızla tükenmekte olduğu yadsınamaz bir gerçek. Onları kurtarmak istiyorsak hızlı davranmalıyız.

Bulgular Ecological Indicators'da rapor edilmektedir.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum