Maymun Çiçeği Nedir ve Bir Sonraki Pandemi Olabilir mi?
Maymun Çiçeği Nedir ve Bir Sonraki Pandemi Olabilir mi?

Yakın akrabası çiçek hastalığı virüsü gibi, maymun çiçeği de Orthopoxvirüs ailesinden bir patojendir. Kontamine vücut sıvıları veya enfekte insan ve diğer hayvanlarla yakın temas yoluyla bulaşır.

Enfeksiyondan yaklaşık bir veya iki hafta sonra virüs ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, şişmiş lenf düğümleri ve bitkinliğe neden olur. Birkaç gün sonra, genellikle yüzün üzerinde veya çevresinde bir döküntü ortaya çıkabilir ve bu, sonraki haftalarda iyileşmeden önce kabuklanan kabarcıklı püstüllere dönüşebilir.

Birçok yönden çiçek hastalığına benzer olmasına rağmen, maymun çiçeği neyse ki kendi kendini sınırlayan bir hastalık olarak kabul edilir ve bu da onu çok daha az şiddetli hale getirir.

Bununla birlikte, maymun çiçeği, sepsis ve ensefalitin etkilerinden, göz enfeksiyonlarına ve körlüğe kadar devam eden komplikasyon riski taşıyan ciddi bir hastalık olarak görülmektedir. Tıbbi tedavi veya aşı olmadan, enfekte olan yaklaşık on kişiden biri, özellikle küçük çocuklar ölümcül komplikasyon riski altındadır.

Çiçek hastalığının dehşetiyle karşılaştırıldığında, maymun çiçeği o kadar da kötü görünmeyebilir. Ancak COVID-19 pandemisinden bir şey öğrendiysek, potansiyel olarak ölümcül virüsler söz konusu olduğunda üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyidir.

Maymun çiçeği adı, bir Kopenhag araştırma tesisinde laboratuvar test maymunları arasında virüsün patlak vermesine yani 1958'e kadar uzanıyor. Adının sizi aldatmasına izin vermeyin – maymunlar virüse yakalanıp bulaştırabilirken, virüs daha çok Afrika sincapları gibi kaynaklar aracılığıyla bulaşır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çabalarını Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde çiçek hastalığını yok etmeye odakladığından, ilk insan vakasının tespit edilmesi 1970 yılına kadar olmayacaktı. Bugün, bazı komşu ülkelerde salgınlar bildirilmiş olsa da, enfeksiyonların çoğu hala bu Orta Afrika ülkesinde bulunuyor.

2022 maymun çiçeği salgınları manşetlere çıkarken, bu, virüsün Afrika popülasyonlarının dışında ilk kez bulunuşu değil.

2003 yılının ortalarında, CDC'ye altı ABD eyaletinde 71 hastalık vakası bildirildi ve bunların 35'ine laboratuvar testleriyle maymun çiçeği virüsünün neden olduğu doğrulandı. Teyit edilen bu vakaların tümü, Illinois'deki bir hayvan distribütöründen satın alınan ve Gana'dan ithal edilen Gambiya devi fareleri ve yurt fareleri tarafından enfekte oldu.

2018'de İngiltere'de de üç vaka rapor edildi. Şaşırtıcı bir şekilde, vakalardan biri diğer ikisi ile doğrudan ilişkili değildi. Hepsi yakın zamanda, maymun çiçeği hastalığının dolaştığı bilinen Nijerya'daydı.

Görünüşte, 2022 ortalarında meydana gelen çok sayıda eşzamanlı salgın, özellikle son zamanlarda yıkıcı SARS-CoV-2'nin ortaya çıkmasıyla birlikte, potansiyel bir pandemi görünümüne sahip olabilir. ABD, İngiltere, İspanya, Portekiz, İtalya ve Avustralya da dâhil olmak üzere dünya çapında çok sayıda şüpheli ve doğrulanmış vaka, görünmeyen, yaygın bir bulaşmaya işaret ediyor.

Enfekte olanların çoğu, sağlık kliniklerine rapor edildikten sonra teşhis konan yakın temasın (öncelikle erkekler arasındaki) sonucu gibi görünmektedir.

Mikrobun virülansını arttırmaktan sorumlu olabilecek bir mutasyon belirtisi olmadan, salgınların arkasında muhtemelen COVID kısıtlamalarının hafifletilmesiyle seyahatlerde ani bir artış olabilir. Kişisel sağlık konusunda daha fazla uyanık olmak, salgının epidemiyolojisini açıklamaya da yardımcı olabilir.

Dikkatli olma tavsiyesi dışında, DSÖ seyahati kısıtlamaya veya bir aşı programına katılmaya gerek görmemektedir.

Geçmişte, salgınlar, insandan insana çok az veya hiç bulaşma olmadan, bir avuç enfekte insanla sınırlıydı. Yayılma bu nedenle sınırlandırılmıştır.

SARS-CoV-2'nin aksine, maymun çiçeği havada yayılamaz. Virüse karşı etkili olan çiçek aşısı ile yetkililer, endişelerin tırmanmaya devam etmesi durumunda zaten iyi silahlanmış durumda.

Virüsün görünür yayılımının temsil ettiği şey, virüslerin artan seyahat ve rahat hijyen ile birlikte hareket etme kolaylığıdır. Kızamıktan gribe kadar, zaten aşina olduğumuz ve dünyanın yeniden açılmasıyla şüphesiz artacak olan çok daha ölümcül patojenler var.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum