Beynimizin %100'ünü Kullanırsak Ne Olur?
Beynimizin gerçekten sadece % 10′unu mu kullanabiliyoruz? Beynimizin % 100′ünü kullanırsak ne olur? Bu soruları belki hepimiz sormuşuzdur.

Daha önce limitless vb. filmlerde işlenen konu bu hafta gösterime girecek Luc Besson yapımı, Scarlett Johansson’ın başrolünü oynadığı Lucy filminde işleniyor. Tabi insan beyninin % 100′ünü kullanınca her şeyi hareket ettirebilir ve hükmedebilir efsanesi de film de sıkça işlenmiş bir konu. Oldukça ilgi çekici bu konu Lucy filminde tekrar işleniyor. Film 8 Ağustos’ta Türkiye’de gösterime giriyor.

Lucy Filminin Konusu: Tayvan’ın başkenti Taipei’nin suça batmış yeraltı dünyası sokak çeteleri, mafya ve işbirlikçi polisler tarafından yönetilirken en aktif ticaret uyuşturucu ağı üzerinden yürütülür. Lucy, bu tehlikeli uyuşturucu şebekesinde, belalı bir çete için kurye olarak çalışmak zorunda kalan genç bir kadındır. Bir gün bir teslimat öncesinde taşıması için vücudunun içine yerleştirilen uyuşturucu, beklenmedik bir şekilde Lucy’nin vücuduna nüfuz edip kanına karışmaya başlayınca mucizevi bir durumla yüzleşir. Lucy’in damarlarında dolaşan kimyasallar, ona insanüstü yetenekler kazandırmıştır! Artık akıl okuma, telekinezi ve acıyı hissetmeme gibi güçlere sahip olan genç kadın acımasız bir savaşçıya dönüşecektir. 

Ünlü Fransız sinemac yapımcısı Luc Besson’un senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı filmin başrolünde Scarlett Johansson bulunuyor. Luc Besson’ın daha önceki filmlerinden Fifth Element ve Taxi’yi düşünürsek oldukça aksiyon dolu ve eğlenceli bir film olacağa benziyor.Beynimizin % 10 ‘unu kullanmakla kastedilen nedir? Peki % 10 sayısı nerden geliyor? 
Bunun anlamı beynimizin %90’ı kaldırıldığında halen çalışmaya devam edebilir mi? Normalde ortalama insan beyni 1400 gramdır , % 10 demek sadece 140 gram beyin dokusu demek. 140 gram beyin ise koyun beyniyle nerdeyse aynı büyüklükte. Fakat % 90 değil, çok daha küçük bir kısım bile hasar görme inme gelebiliyor. Parkinson hastalığı gibi hastalıklarda , beyninden %90’ ından çok daha az ve spesifik bir bölüm etkilenerek hasara neden oluyor. Belki de insan beyninin % 10’unun kullanılmasından kasıt her 10 beyin hücresinden sadece birinin özelliklesahip olması olabilir mi? Peki böyle bir ölçüm nasıl yapılabilir? 

Aslında ateşlenmeyen nöronların bile diğer nöronlardan sinyal alma potansiyeli vardır. Yapılan çalışmalar beynimizin uyurken bile, aktif olduğunu gösteriyor. Çalışmalarda beyindeki nöronlar sürekli ateşlenmese de , nörologlar tarafından çekilen beyin görüntüleri  beynin 24 saat boyunca kaslar gibi pek çok kısmı kontrol etmek için sürekli aktif olduğunu gösteriyor. Uykuda bile frontal korteks çalışarak, yüksek düzeyde düşünme farkındalık ya da somatosensori bölgeleri uyararak, insanların çevrelerine karşı aktif olmalarına neden oluyor. 

Nörologlar beyin fonksiyonlarının nasıl işlediğini halen anlamaya çalışıyorlar. Bu gibi araştırmalarda beyindeki farklı hücrelerin ne gibi bir rol aldığı belirlemeye çalışıyor. Beynimizdeki hücrelerin % 10′u nöronlar iken % 90′ı glial yani astrositlerden oluşuyor. Bu hücrelerin nöronların birbirine bağlanmasında etkili olduğu belirtiliyor. Son araştırmalar bu hücrelerin fonksiyonlarının çok önemli olabileceğini, hafızanın oluşmasında etken olduğunu düşünüyorlar. Bilim insanları halen bu kompleks makinanın işlevini keşfetmeye çalışıyorlar. 

Son olarak beyinde “Kullan ya da Kaybet” denilen sinir sistemleri kullanılıyor gibi gözüküyor. Bu gelişim sürecinde pek çok yeni sinaps oluşuyor. Bu gelişmede bazı sinapslar gelişim sürecinin sonrasında eleniyor. Bu periyotta sinaptik gelişim ve eleme devam ederek sinir sistemi ağına ince ayar çekiyor. Çoğu araştırma gösterdi ki, nöral sistemin özel bir kısmı elimine olursa nöral sistemde fonksiyon bozuklukları baş göstermeye başlayabilir. 

Yapılan araştırmada görme kaybının çarpıcı bir şekilde , gözlerin beyinle iletişimi engellenerek görsel  bilgi kaybı yaşandığını gösterdi. Bu bağlamda beynin %90’ının kullanılmadığını önermek mantıklı görünüyor. Sonrasında ise pek çok nöral yol dejenere olacaktır. Diğer taraftan, çocukların beyninin daha adaptasyonlu olduğu biliniyor. Hasarlı çocuk beyin dokusu kalan sağlam beyin dokusuyla onarılabiliyor. Buna benzer beynin büyük kısmı alınsa da yaşayan çocuklara dair inanılmaz örnekler var. Ayrıca büyük beyin ameliyatlarında kurtulan yetişkinlerde mevcut. Eğer biri size beyninizin % 10’unu kullandığınızı söylerse, ona % 100’ünü kullandığımızı söyleyin.

Kaynak: Gerçek Bilim

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

2 yorum

 • Abdullah Ten
  Abdullah Ten
  7 yıl önce

  İlgi çekici bir konu, teşekkür ederim..

 • Bora
  Bora
  5 yıl önce

  Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.Sürekli derler ya insan beyninin %1-2 sini kullanabilir diye ,böyle bir mitin aşılmasına fayda sağladığınız.