Açık Renkli Tüyler, Göçmen Kuşların Uzun Uçuşlarda Serin Kalmasına Yardımcı Oluyor
Açık Renkli Tüyler, Göçmen Kuşların Uzun Uçuşlarda Serin Kalmasına Yardımcı Oluyor

10.000'den fazla kuş türünün incelendiği araştırma, daha uzun menzilli uçuş yapan kuş türlerinin daha hafif tüylere sahip olma eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmalar, Sanderling gibi göçmen kuşların, göçmen olmayanlara göre ortalama olarak daha açık renkli olduğunu göstermektedir.

Ufacık sinek kuşlarından dev boğmacalara kadar, dünyadaki 10.000'den fazla kuş türünün kabaca yarısı göç ediyor. Daha uzun kanatlar ve güçlendirilmiş uçma kasları genellikle bu kuşların geniş hava bölgesini çaprazlamasına yardımcı oluyor. Neredeyse tüm kuş türleri üzerinde yapılan bir araştırma, birçok göçmenin beklenmedik başka bir uçuş yardımı aldığını gösteriyor gösteriyor; daha açık renkli tüyler.

Araştırmacıların, 6 Aralık'ta Current Biology'de yayınladığı araştırmaya göre, biraz daha açık renkli olmak, bu uzun mesafeli uçan kuşların daha serin kalmasına yardımcı oluyor.

Rengin, uyum sağlamada, eş seçiminde öne çıkmada ve kuşların yırtıcılardan saklanmasına yardımcı olduğu zaten biliniyordu. Almanya, Seewiesen'deki Max Planck Ornitoloji Enstitüsü'nde kuş bilimci olan Kaspar Delhey, tüy renginin ayrıca ışığı emerek veya yansıtarak sıcaklığı düzenlemek gibi daha ayrıntılı etkileri de olduğunu söylüyor. Örneğin, daha soğuk iklimlerde bırakılan kuş yumurtaları daha koyu olma eğilimindedir, bu da onları sıcak tutmaya yardımcı olur.

Göç eden kuşlar, vücutlarını fizyolojik sınırına kadar zorlayarak aşırı ısı üretirler. Bazı türler bu durumla gündüzleri soğuk havalarda yola çıkarak bununla baş ediyor. Delhey, "Göçmen kuşlarda aşırı ısınma bir sorun olduğunda, bununla başa çıkmanın başka bir yolu da daha az ısı emen daha açık renkler geliştirmek olacaktır" diyor.

Delhey ve meslektaşları, 10.618 kuş türünün 20.000'den fazla resmini analiz ederek, her tür için tüy hafifliğini sıraladı ve bunu kuşların ne kadar uzağa uçtuğuyla karşılaştırdı. Ekip, tüy hafifliğinin göç mesafesiyle arttığını buldu. En uzun mesafeli göçmenler, göçmen olmayanlardan yaklaşık yüzde 4 daha hafifti. Bu, farklı türler için büyüklük, iklim veya habitat türü ile açıklanmayan bir etki olarak karşımıza çıkıyor.

Delhey, "Çok farklı biyolojileri olan çok farklı gruplar bu modeli gösteriyor" diyor. "Bu bizi şaşırttı."

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum