Geleceğin Mucitleri Dünya Robot Olimpiyatı’nda Buluşacak
Gençlerin bilim ve teknoloji alanlarında kendini geliştirmelerini amaçlayan ‘Dünya Robot Olimpiyatı’ (WRO) Türkiye’de ilk kez Bilim Kahramanları Derneği tarafından 10 Ekim Cumartesi günü MEF Üniversitesi’nde düzenlenecek.

Her Çocuk Mucit Doğar’ söylemiyle yola çıkan Bilim Kahramanları Derneği, bugüne kadar dünyada 11 yıldır  yapılan 50’ye yakın ülkeden 20 bin takımın katıldığı Dünya Robot Olimpiyatı’nın, Türkiye Turnuvası’nı MEF Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirecek. Bu organizasyonla, öğrencilerin kendilerini ‘’geleceğin bilim insanı, mühendisi, girişimcisi ‘’ olarak hayal etmesine yardımcı olmak hedefleniyor. 

Lise öğrencilerine yönelik kurallı klasman kategorisiyle başlayacak olan Dünya Robot Olimpiyatı 1. Türkiye Turnuvası, 10 Ekim tarihinde MEF Üniversitesi’nde geleceğin mucit öğrencilerini buluşturacak. Dünya Robot Olimpiyatı, öğrencilerin fikir üretme ve problem çözme gibi yeteneklerini ‘düşündürücü ve eğitici robot turnuvaları’ düzenleyerek geliştirmeyi amaçlıyor.

1. Türkiye Turnuvası’nda birincilik ödülü alan takım,  6-8 Kasım 2015 tarihinde Katar’da düzenlenecek olan ‘12.Dünya Robot Olimpiyatı’na  katılma hakkı elde edecek.

Bilim Kahramanları Derneği Hakkında: 

Bilimi toplumun odak noktasına getirmek amacıyla gönüllü bir ekip ile yola çıkan ‘Bilim Kahramanları Derneği’,

her  yaştan öğrenciyi  bilim ile buluşturan, kar amacı gütmeyen, kamu yararı gözeten bir kurumdur. Bilim Kahramanları Derneği, tamamen gönüllük prensibiyle tüm yaş gruplarından öğrencileri, dünyanın önemli bilim etkinlikleriyle buluşturuyor. 

FIRST® LEGO® League (Bilim Kahramanları Buluşuyor), dünyada özgüven sahibi, sorgulayan, takım halinde toplumsal sorunlara çözümler üretebilen bir gençlik yetişmesi niyetiyle Türkiye’de 11 yıldır gerçekleştiriliyor. FIRST® LEGO® League (Bilim Kahramanları Buluşuyor), son 4 yıldır Bilim Kahramanları Derneği çatısı altında düzenleniyor. 80 ülkede düzenlenen Bilim Kahramanları Buluşuyor, 9-16 yaş arası çocuk ve gençlerin kendilerini “topluma duyarlı bilim insanı ve mühendis olarak görmelerini” sağlayan dünyada 25 binin üzerinde takımın katıldığı FIRST® LEGO® League isimli bilimsel içerikli uluslararası turnuvanın Türkiye ayağıdır.

Bilim Kahramanları Derneği ayrıca, dünyada 14 ülkeden 4 bin 500 takımın katıldığı,  6-9 yaş arası çocukların bilim ve mühendislik alanlarında ilgilerini çekmek amacıyla gerçekleştirilen Junior FIRST® LEGO® League fuarlarının ilkini bu sezon İzmir’de düzenlemiştir. Ülkemizdeki ilk sezonunda 5 şehirden 18 takım, 91 çocuğun katıldığı Jr.FLL fuarı,  6-9 yaş arası çocukların bilim ve mühendislik alanlarında ilgilerini çekmek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Bilim Kahramanları Derneği ayrıca ülkemizdeki bilim insanlarını onurlandırmak amacıyla her yıl 3 farklı üniversite rektörünün ev sahipliğinde ‘Genç Bilim İnsanı Ödülleri’ projesini gerçekleştirmektedir.   Bu proje kapsamında, ülkemizde temel bilimler ve mühendislik alanlarına katkıda bulunmuş, bu alanların gelişmesinde öncü olmuş, bilim ve mühendisliğin toplum yararına kullanılmasında etkin olmuş bilim insanları seçilir ve ödüllendirilir.

Bilim Kahramanları Derneği bu yıl düzenlediği etkinliklere önemli bir bilimsel buluşma daha ekledi. Bu yıl Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan Dünya Robot Olimpiyatı (WRO), geleceğin mucit öğrencilerini biraraya getirecek.  Dünya Robot Olimpiyatı, öğrencilerin fikir üretme ve problem çözme gibi yeteneklerini ‘düşündürücü ve eğitici robot turnuvaları’ düzenleyerek geliştirmeyi amaçlıyor. WRO’nun Türkiye ayağı sonrasında Katar’da tüm dünyadan gelen ülke takımları buluşacak.

Bilgi için:  
prfit İletişim Danışmanlığı

Ceren Candar
[email protected]
0212 287 67 05
0 532 396 06 01 

www.bilimkahramanlari.org
www.wro2015.org/wro.php

https://twitter.com/BilimKahraman
www.facebook.com/bilimkahramanlaribulusuyor

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum