140.000 Gökada İncelendi ve Artık Yıldız Popülasyonları Hakkında Yeni Bilgilere Sahibiz
140.000 Gökada İncelendi ve Artık Yıldız Popülasyonları Hakkında Yeni Bilgilere Sahibiz

Diğer galaksilerde kaç çeşit yıldız var? Bu sorunun yanıtını kesin olarak belirlemek zor çünkü gökbilimciler uzak galaksilerdeki yıldız popülasyonlarını tahmin etmekte çok zorlanıyorlar.

Şimdi bir gökbilimci ekibi 140.000'den fazla gökadanın sayımını tamamladı ve uzak gökadaların daha ağır yıldızlara sahip olma eğiliminde olduğunu buldu.

Gökbilimciler Samanyolu galaksisindeki yüz milyarlarca yıldızın tam bir sayımından yoksun olsalar da, popülasyonu oldukça iyi bir şekilde ele almak için yeterince örneklediler.

Kabaca kaç tane küçük cüce yıldız olduğunu, kaç tane orta Güneş benzeri yıldız olduğunu ve kaç tane dev olduğunu biliyoruz.

Ancak bu çalışmayı diğer galaksiler için tekrarlamak son derece zordur. Çoğu gökada, içlerindeki yıldızları tek tek belirleyip ölçmek için çok uzaktadır.

Biz sadece onların daha parlak, daha ağır yıldızlarını görüyoruz ve daha küçük olanlarının popülasyonlarını tahmin etmemiz gerekiyor.

Tipik olarak, gökbilimciler uzak bir galaksinin demografisinin Samanyolu'nda gördüğümüzle kabaca eşleştiğini varsayıyor çünkü ortalama galaksiler birbirinden çok farklı olmamalı.

Son zamanlarda, bir gökbilimci ekibi 140.000 ayrı gökadayı incelemek için COSMOS kataloğunu kullandı ve her birindeki yıldız popülasyonunu tahmin etmek için teknikler geliştirdi.

Araştırma, Danimarka Ulusal Araştırma Vakfı tarafından desteklenen uluslararası bir astronomi araştırma merkezi olan Kozmik Şafak Merkezi'nde (DAWN) gerçekleştirildi. DAWN, Kopenhag Üniversitesi'ndeki Niels Bohr Enstitüsü ile Danimarka Teknik Üniversitesi'ndeki DTU Space arasındaki bir işbirliğidir.

Araştırmanın ortak yazarı Doçent Charles Steinhardt, "Buzdağının sadece ucunu görebildik ve uzun zamandır diğer galaksilerin bizimki gibi görünmesini beklemenin iyi bir varsayım olmadığını biliyorduk. Ancak, hiç kimse aksini kanıtlayamadı. Galaksiler farklı yıldız popülasyonları oluşturur. Bu çalışma, galaksi oluşumu ve evrimi hakkında daha derin bir anlayışa kapı açabilecek yeni tahminler yapmamızı sağladı” diyor

Ekip, ortalama olarak daha uzak galaksilerin Samanyolu'ndan daha büyük yıldızlara sahip olma eğiliminde olduğunu buldu. Öte yandan, yakındaki galaksiler nispeten bizimkine benziyordu.

Bu çalışmanın birkaç önemli sonucu vardır.

Gökbilimciler, evrende ortaya çıkan en genç gökadaları temsil eden uzak gökadalara bakarken artık tek tip bir yıldız popülasyonu varsayımında bulunmayabilirler. Bu durum, bizleri galaksilerin milyarlarca yıl boyunca nasıl geliştiğini yeniden düşünmeye zorluyor.

Ayrıca, "Artık yıldız kütlesinin şifresini daha iyi çözebildiğimize göre, yeni bir model oluşturabiliriz; en küçük kütleli gökadalar yıldız oluşturmaya devam ederken, daha büyük gökadalar yeni yıldızların doğmasını durdurur," diye bitiriyor Sneppen.

Bu makale ilk olarak Universe Today tarafından yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum