Yıldızlararası Bir Nesne Dünyaya Çarpmış Olabilir. Bilim İnsanları Okyanusu Aramayı Planlıyor
Yıldızlararası Bir Nesne Dünyaya Çarpmış Olabilir. Bilim İnsanları Okyanusu Aramayı Planlıyor

2014 yılında, Papua Yeni Gine kıyılarının hemen açıklarında bir nesne okyanusa düştü. O sırada toplanan veriler, göktaşının yıldızlararası bir nesne olabileceğini gösterdi ve eğer bu doğruysa, bu alanda Dünya'da var olduğu bilinen üçüncü nesne ('Oumuamua ve Borisov'dan sonra) olacak.

Denizaltı seferleri ile nesneyi bulmak zor bir ihtimal ama bilimsel getirisi çok büyük olabilir.

CNEOS 2014-01-08 olarak adlandırılan, aday yıldızlararası nesnenin yaklaşık yarım metre genişliğinde olduğuna inanılıyor ve potansiyel olarak yıldızlararası kökenleri ilk olarak o zamanın yüksek lisans öğrencisi Amir Siraj ve Harvard profesörü Avi Loeb tarafından fark edildi.

Nesnenin yörüngesiyle ilgili katalog verilerini kullanan Siraj ve Loeb, olağandışı yüksek güneş merkezli hızı nedeniyle Güneş Sistemimizin ötesinde olabileceği sonucuna vardılar.

Nesnenin Dünya'ya etkisini ölçmek için kullanılan veriler, Dünya'daki askeri faaliyetleri izlemek için tasarlanmış bir ABD Savunma Bakanlığı casus uydusundan geldi.

Bu nedenle, ölçümün kesin değerleri dikkatle korunan bir sırdır - ABD ordusu, uydularının kesin yeteneklerinin kamuya açık bilgi haline gelmesine izin verme konusunda temkinlidir.

Ancak bu ayrıntılar olmadan, bilim camiasının çoğu, anlaşılır bir şekilde, CNEOS 2014-01-08'i yıldızlararası bir nesne olarak resmen sınıflandırmaya isteksiz kalıyor. Siraj ve Loeb'in makalesi bu nedenle henüz emsal incelemesinden geçmediği için yayınlanmamış durumda.

Bununla birlikte, iddiaları Nisan 2022'de ABD Uzay Kuvvetleri'nin Uzay Operasyonları Komutanlığı Baş Bilim İnsanı Joel Mozer'in söz konusu sınıflandırılmış verileri gözden geçirmesi ve "NASA'ya bildirilen hız tahmininin yıldızlararası bir yörüngeyi belirtmek için yeterince doğru olduğunu onaylamasıyla" desteklendi.

CNEOS 2014-01-08'in resmi bilimsel sınıflandırması şimdilik belirsizlik içinde kalmaya mahkûm gibi görünse de, ABD Uzay Kuvvetleri'nin açıklaması Siraj ve Loeb'i yıldızlararası kökenine ikna etmek için yeterliydi ve şimdi nesneyi bulmanın ve onu yakından incelemenin olası yollarını aramaya başladılar.

Göktaşının çoğu, Dünya atmosferine inişi sırasında yanmış ve muhtemelen okyanus tabanına dağılmış sadece parçaları geride bırakmış olacaktı.

Bununla birlikte, uydudan gelen izleme verileri, rüzgâr ve okyanus akıntısı verileriyle birleştiğinden, yalnızca 10km'ye 10km'lik makul bir arama alanı sağlayabiliyor. Yine de umut tükenmez.

Daha da önemlisi, parçaların manyetik olması bekleniyor, bu nedenle büyük bir mıknatısla gezinti yapan bir gemi, okyanus tabanından ufacık göktaşı parçalarını potansiyel olarak toplayabilir.

Siraj ve Loeb tam da bunu yapmayı teklif ediyor ve bunu gerçekleştirmek için bir okyanus teknolojisi danışmanlık şirketi ile birlikte çalışıyorlar.

Bu makale ilk olarak Universe Today tarafından yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum