Yeni Bir Renk Bulundu
University Of Oregon araştırmacıları, bir elektrik uygulamasını çalıştırmak adına inorganik bileşikleri karıştıkları esnada dünya tarihinde daha önce rastlanmayan yeni bir renk elde ettiler.

İnsan gözü 3 ana renk, 3 ara renk olmak üzere toplamda 6 adet rengi algılayabilse de, dünya üzerinde 16 milyon civarında renk olduğu biliniyor.

İnsanlar dünya üzerinde artık keşfedilecek rengin kalmadığını düşünse de, bilim henüz her şeyin ortaya çıkmadığını bir kez daha kanıtlıyor.

ABD merkezli University Of Oregon araştırmacılarından Mas Subramanianadlı kimyager, elektronik bir uygulama içerisinde inorganikleri karıştırdığı esnada, dünya tarihinde eşine daha önce rastlanmayan yeni bir renk meydana getirdi.

Mavinin bir tonu olarak gözüken rengin adı, içerisinde bulunan itriyum,indiyum ve manganez elementlerinden esinlenerek "YlnMn" olarak konuldu.

Söz konusu rengin, araştırmacıların siyah manganez oksit ve itriyum-indiyum elementlerini karıştırarak 1200 derecede ısıtması ile ortaya çıktığı belirtiliyor.

Renk hangi alanlarda kullanılabilecek?

Araştırmacılar, üç elementin karışımı ile olan rengin su ve yağ konusunda hassas olmamasından, buna karşın son derece uzun ömürlü olmasından kaynaklı, rengin sanat başta olmak üzere birçok alanda kullanılabileceğini belirtiyorlar.

Araştırmacıların ifade ettikleri bir diğer husus ise rengin teknolojiye yapacağı katkı konusunda.

Araştırmacılar YlnMn rengine yöneltilen kızılötesi ışınları yansıtması nedeniyle, belirgin bir enerji verimliliğini sağlayacağının altını çiziyorlar.

Madde günümüz itibariyle Harvard Sanat Müzesi'ndeki Forbes Pigment Koleksiyonu'nda sergileniyor.

Bu renk aslında 2009 yılında bulunmuş, büyük uğraşlar sonucunda yeni bir renk olduğu kabul edilerek 2015’te Journal of the American Chemical Society Dergisi’nde yayımlanmış ve nihayet geçen hafta “boya” olarak piyasaya sürülmüş.

Ek bilgi: Bu tür pigmentler genelde müzelerde hasar gören sanat eserlerinin tamiri sırasında (orijinalinden ayırt edilmeyecek tonlar seçilerek) kullanılıyor.

Kaynak: http://shiftdelete.net/yeni-bir-renk-bulundu-73238

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum