Tatlı Severlerin Dikkatine, 3D Yazıcı ile Cheescake Yapıldı
Tatlı Severlerin Dikkatine, 3D Yazıcı ile Cheescake Yapıldı

Üç boyutlu yazıcılar, lazerler yakında fırınlar, set üstü ocaklar ve mikrodalga fırın gibi geleneksel pişirme cihazlarının yerini alabilir. Peki bizler, sağlıklı yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz besinleri alabilmek için mutfak tezgahlarında bir 3D yazıcı kullanmak isteyecek miyiz? 3D gıda baskısı, beslenme şeklimizi değiştirecek mi? Böyle bir teknolojiyi ticarileştirmek için ne tür engellerin aşılması gerekecek? Bu soruların cevaplarını bulabilmek için Columbia Üniversitesi’ndeki Makine Mühendisleri, laboratuvarlarında çalışmalarına ara vermeden devam ediyorlar.

Gıda baskı teknolojisi ilk kez 2005 yılında tanıtılmasından bugüne kadar, az sayıda pişmemiş malzemeyle sınırlı kaldı. Fakat bu yıl 3D yazıcıda 7 besin maddesi (Fıstık Ezmesi, Nutella, Çilek Reçeli, Vişne Reçeli, Muz Püresi, Krema ve Graham Krakeri) kullanılarak cheescake yapılması başarıldı. Pastanın her katmanında temel bileşen olarak graham krakeri kullanıldı. Fıstık ezmesi ve Nutella, muz ve reçel gibi daha yumuşak malzemeleri tutmak için destek katman olarak kullanıldı. Böylece cheescakenin dağılması engellenerek ortaya çok iştah açıcı olmasa da yenilebilir bir cheescake çıkmış oldu.

Peki gıda baskı teknolojisiyle yapılan bunun gibi yiyecekler ne kadar sağlıklı? İşlenmiş gıdaların düşük besin değeriyle ilgili çok büyük bir sorunun olduğunu söyleyen Pace Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Profesörü Christen Cooper, 3D gıda baskısı, işlenmiş gıdaları ortaya çıkararak sağlık anlamında olumlu bir katkıda bulunmasa da belki bazı insanlar için beslenme kontrolünün daha iyi yapılmasını ve beslenmenin kişileştirilmesi sağlanarak kişiye özgü beslenme programlarının artmasına olanak sağlanabileceğini belirtti. Bu da diyet kısıtlaması olan kişiler, küçük çocuklar, yaşlı kişiler ve sporcular gibi beslenme düzeni farklı olan insanlar için çok yararlı ve kullanışlı olacaktır. Ayrıca gerçek yiyeceklerin şeklini taklit ederek püre şeklinde yiyecekler yaparak yutma zorluğu çeken hastalar için bir umut ışığı olacaktır.

Lazerle pişirme ve 3D gıda baskısı, şeflerin de deneyimlerini değiştirecektir. Yeni yemek deneyimleri yaratarak, şef dokunuşlarını ve tatları milimetre ölçeğine kadar düşürecektir. Ayrıca COVID-19 salgınının ardından gıda güvenliğine verilen önemin artmasıyla, 3D yazıcılar ile daha az insan müdahalesiyle hazırlanan yiyecekler, gıda kaynaklı hastalıkları ve hastalık bulaşma riskini azaltacaktır.

Bakalım ileriki günlerde bizi neler bekliyor…

Kaynakça

1) Columbia Üniversitesi Resmi Web Sitesi, https://www.engineering.columbia.edu/news/honey-the-3d-print-i-mean-dessert-is-ready

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum