Örümcek Fosilleri, Gizli Bir Parıltıyı Ortaya Çıkardı
Örümcek Fosilleri, Gizli Bir Parıltıyı Ortaya Çıkardı

Morötesi ışık altında parlayan fosilleşmiş bir örümcek, 23 milyon yıllık olağanüstü varlığının sırrını ele verdi.

Araştırmacılar bir hevesle fosili ve benzerini bir floresan mikroskobunun altına yerleştirdiğinde, örümceklerin ince hatlarının aniden arka planlarında belirdiğini fark ettiklerinde şaşırdılar.

Kansas Üniversitesi'nden jeolog Alison Olcott, "Şaşırtıcı bir şekilde parladılar ve bu yüzden bu fosillerin kimyasının onları parlatan şeyin ne olduğuyla çok ilgilendik" diye açıklıyor.

Enerji-dağıtıcı X-ışını spektroskopisi gibi diğer tarama teknolojisi biçimleri kullanılarak gerçekleştirilen analizler, fosilleri oluşturan minerallerin çoğunu ve çevrelerinin silikon içerdiğini ortaya çıkardı.

Yine de fosillerdeki daha koyu lekeler, büyük miktarlarda iki element daha içeriyordu - karbon ve kükürt.

Daha yakından baktıklarında, bilim insanları örümceklerin yalnız olmadığını fark ettiler. Bunların yanında ve üstlerinde, Fransa'daki Aix-en-Provence fosil topluluğunun fosillerinde daha önce hiç görülmemiş bir grup başka organizma gömülüydü.

Olcott, "Burada sadece fosillerin çevresinde ve fosillerin kendilerini kaplayan binlerce mikroalg vardı" diyor.

Bilim insanları yüzyıllardır Fransa'nın bu bölgesinde bulunan böcek ve balık fosillerini inceliyorlar, ancak bu kırılgan canlıların bunca zaman boyunca nasıl korunduğunu ancak şimdi anlamaya başlıyoruz.

Kabuklar, dişler ve kemiğin aksine yumuşak doku nadiren fosilleşir. Ve gerçekleşmesi, benzersiz bir dizi koşul gerektirir.

Araştırmacılar, mikroalg örtüleri olmasaydı, Aix-en-Provence'tan fosilleşmiş örümceğin kalıcı bir izlenim bırakmasının pek olası olmadığını düşünüyorlar.

Geçmişte, diğer bilim insanları, yumuşak dokuların diatomlar gibi tek hücreli alglerin yanına gömülmesi durumunda, kırılgan materyali oksijenin bozucu etkilerinden koruyabileceğini savundu.

Ancak bu yeni bulgu, oyunda oksijen korumasından başka bir şey olduğunu gösteriyor.

Diatomlar, yeterince yapışkan hücre dışı madde üretirse, başka bir organizmanın yumuşak dokusunda bulunan organik polimerlerle reaksiyona girebilir.

Bu, örümceğin dış iskeletinden karbon birimleri alan ve onu alg matlarından kükürt ile çapraz bağlayan, sülfürizasyon olarak bilinen kimyasal bir süreci tetikleyebilir. Sonuç, nihayetinde karbonu stabilize eder ve onun kadar çabuk bozulmasını önler.

Olcott, "Bu mikroalgler yapışkan, viskoz küreyi oluşturuyor - bu şekilde birbirine yapışıyorlar" diye açıklıyor.

"Bu mikroalglerin kimyasının ve ekstrüde ettikleri maddelerin aslında bu kimyasal reaksiyonun örümcekleri korumasını mümkün kıldığını varsaydım. Temel olarak, mikroalglerin kimyası ve örümceklerin kimyası, bu eşsiz korumanın gerçekleşmesi için birlikte çalışır. "

 

Yazarlar hala bu hipotezi test ediyor, ancak benzer yaştaki fosillerle ilgili literatürü taradıklarında, çoğunluğun istisnai olarak diatom açısından zengin birimlerde korunduğunu buldular.

Örümcek dış iskeletlerinde bulunan karbon ağırlıklı kitin, mikroalglerin yapışkanı ile özellikle iyi etkileşime giriyor gibi görünüyor. Örümcek fosilinin dışında da karbonca zengin alanlar olsa da, bunlar içte sarı parlayanlar gibi karbon-kükürt kompleksleri göstermiyor.

Yazarlar, "Bu karbon-kükürt komplekslerinin yalnızca örümcek morfolojisi ile ilişkili olarak bulunması gerçeği, örümceklerin kükürtleşmeye dâhil olan organik malzemenin kaynağı olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor" diye yazıyorlar.

Fotoğraf: Büyütülmüş kutuda kükürt (sarı) ve silika (pembe) kimyasal haritalarıyla kaplanmış fosilleşmiş örümceğin karnının elektron görüntüsü.

Çoğu zaman, bunun gibi fosiller incelenirken, mikroskobik değil, yalnızca makroskobik ölçekte incelenirler, ancak bu yeni araştırmadan elde edilen bulgular, bunun bir gözden kaçırma olduğunu gösteriyor.

Bu durumda şansına, küresel Covid salgını laboratuvar çalışmalarını durdurduğunda, araştırmacılar zamanlarını örümcek fosilini mikroskobik düzeyde incelemek için kullandılar.

Bunu yaptıklarında, Aix-en-Provence fosilleri üzerinde yüzyıllarca çalışılmasına rağmen, hiç kimsenin bildirmediği, tamamen beklenmedik bir şey buldular.

Olcott, "Bir sonraki adım, korumanın diatom ile bağlı olup olmadığını görmek için bu teknikleri diğer tortulara genişletmek" diyor.

Bugün elimizdeki en kırılgan fosillerden bazıları için teşekkür edecek diatomlarımız olabilir.

Çalışma Communications Earth & Environment'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum