Mars Toprağındaki İşaretler, Uzun Süreli Yaşam İçin Olumlu Koşullar Gösteriyor
Mars Toprağındaki İşaretler, Uzun Süreli Yaşam İçin Olumlu Koşullar Gösteriyor

Mars'ta hayat var mı? Hiç oldu mu? Komşumuz hakkında merak ettiğimiz en büyük sorulardan biri bu. Şimdi araştırmalar, kızıl gezegenin milyarlarca yıl boyunca süren geçmişinde, yaşamı barındırabilecek belirli bir bölüme işaret ediyor.

Mars Reconnaissance Orbiter tarafından çekilen görüntülerin kapsamlı bir incelemesi yoluyla, gezegen bilimciler kuzey Ladon Valles, güney Ladon havzası ve Ladon havzası çevresindeki güneybatı yaylaları boyunca kil içeren tortulları tespit ettiler. Bunların hepsi de geniş ölçüde kraterli Margaritifer Terra bölgesinin bir parçası.

Kil, minimum su buharlaşmasıyla nötr pH koşulları altında oluştuğu için suyun uzun süreli varlığına işaret eder. Ekip, suyun burada yaklaşık 3,8 milyar yıl öncesinden yaklaşık 2,5 milyar yıl öncesine kadar var olduğunu düşünüyor.

Catherine Weitz, "Ayrıca, nispeten düşük tabakalanma eğimleri sergileyen ve 200 kilometre mesafede kil içeren renkli, açık tonlu katmanlı tortullar, Ladon havzasında ve kuzey Ladon Valles'te büyük olasılıkla bir gölün bulunduğunun kanıtıdır" diyor. "Düşük enerjili göl ortamı ve killerin varlığı, o zamanlar yaşam için elverişli olan bir ortamı destekliyor."

Tam olarak yaşamın kanıtı olmasa da - bunu gerçekten doğrulamak için Mars'ta kazıya gitmemiz gerekir – bu çalışma yaşamı desteklemiş olabilecek koşulları öneriyor.

Araştırmacılar, killerin, su kanalları tarafından aşındırılmadan ve Ladon havzasında ve kuzey Ladon Valles'teki bir göle taşınmadan önce, başlangıçta Ladon havzasının üzerindeki yüksek zeminde oluştuğunu düşünüyorlar.

Ekibe göre, en son su akışı güneybatı Ladon havzası boyunca olacaktı. Buradaki tortular, bu çalışmanın kapsadığı bölgenin hemen güneyinde, Mars'ın başka bir bölümü olan Eberswalde deltasıyla eşleşiyor.

Weitz, "Sonuçlarımız, Eberswalde'de akan su tarafından biriktirilen kil tortularının bu son zamanlarda olağandışı olmadığını gösteriyor çünkü bölgede kil biriktiren benzer genç vadilerin birçok örneğini görüyoruz" diyor.

Mars'ta buz olduğunu biliyoruz, ancak sıvı su arayışı devam ediyor. Bu son çalışma, akan suyun bir zamanlar Mars manzarasının geniş bir parçası olduğu ve beraberinde hayat getirmiş olabileceği fikrini destekliyor.

Mars'ta suyun varlığının ne kadar geçici ya da başka türlü olduğu, yaşamın bir noktada desteklenip desteklenmediğini anlamak için çok önemlidir. Araştırmacılar tarafından tespit edilen killerin ve diğer kayaların dağılımı, etrafa yapışan su ile tutarlıdır.

Dahası, killer besin kaynaklarıdır ve çevrelerindeki ortam için stabilizatörlerdir. Suyu, besinleri ve kararlı koşulları bir araya getirdiğinizde, organizmaların hayatta kalma şansı önemli ölçüde artar.

Araştırmacılar, yayınladıkları makalelerinde, "Yaşanabilir koşullar, en azından periyodik olarak, Mars tarihinin nispeten geç dönemlerine kadar bölgede tekrar tekrar meydana gelmiş olabilir" diye yazıyor.

Araştırma Icarus'ta yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum