Kullanılmış Cerrahi Maskeler Enerji Depolamak İçin Geri Dönüştürülebilir
Kullanılmış Cerrahi Maskeler Enerji Depolamak İçin Geri Dönüştürülebilir

Pandemi, insan yaşamının sarsıcı bir şekilde boşa harcanmasının yanı sıra farklı türden bir atık krizi de üretti. Tüm maskeler, eldivenler ve diğer tek kullanımlık kişisel koruyucu ekipmanlar çöplere atıldı. Bir ekip, cerrahi maskeleri daha da büyük bir sorunu ele alan bir şeye dönüştürmenin yolunu bularak potansiyel bir çözüm sunuyor: iklim değişikliği.

Rusya Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden Profesör Anvar Zakhidov ve Meksika kurumundan üç araştırmacı, atık cerrahi maskeleri dezenfekte etti ve grafen mürekkebine batırdı. Isıl işlem daha sonra maskeleri elektrotlara dönüştürürken, farklı bir şekilde işlenmiş maske malzemesi süper kapasitörler üretmek için ayırıcı malzeme olarak kullanıldı. Journal of Energy Storage'da üretim sürecini ve performans göstergelerini açıkladılar.

Süper kapasitörler geleneksel pillerden farklı çalışırlar, ancak aynı işi yaparlar, gerektiğinde elektrik depolarlar. Zakhidov, saatler veya lambalar gibi ev kullanımları öneriyor, ancak nihayetinde fikir büyütülürse, fosil yakıtların yerini alacak güneş ve rüzgar enerjisi sağlamaya yardımcı olabilir.

“En önemlisi, malzeme preslenir ve 140°C'ye ısıtılır. Geleneksel süper kapasitör piller, piroliz-karbonasyon için 1.000-1.300°C 'ye kadar yüksek sıcaklıklar gerektirirken, yeni teknoloji enerjiyi azaltır." dedi Zakhidov bir açıklamada.

Neredeyse sonsuz hammadde kaynağı ve işlemede çok az enerji gereksinimi ile ürün, çok ucuz olma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, Zakhidov ve ortak yazarlar, ürünlerinin rekabet eden teknolojinin neredeyse on katı bir enerji depolama yoğunluğuna sahip olduğunu ve bunun da onu ticari uygulanabilirlik aralığına soktuğunu iddia ediyorlar.  Zakhidov'un ekibi ürünlerini, ilaçları depolamak için kullanılanlar gibi atılmış blister paketlerden yapılmış koruyucu kabuklarla kapladı.

Diğer süper kapasitörler gibi, ürünleri de enerjisini hızlı bir şekilde serbest bırakarak birçok enerji depolama teknolojisine göre avantaj sağladı. Pil üreticileri, üretimleri insan hakları ihlalleriyle boğuşan kıt metaller için umutsuzca arayışta olduğundan, piller için en iyi performansın kobalt gerektirdiği gerçeği, seri üretime engel olabilir. Yine de, kobalt içermeyen versiyon, tam olarak yerini alamasa bile, bazı amaçlar için yeterince yoğundur.

Yüz maskelerini enerji depolama cihazlarına dönüştürme fikri oldukça rastgele görünebilir, ancak atık araba lastikleri ve hindistan cevizi kabukları da dahil olmak üzere birçok gözenekli malzeme bu amaç için test edilmiştir. Bunlar sıklıkla çalışmasına rağmen, genellikle yüksek sıcaklıkta işleme gerektirirler.

Zakhidov, N95'lerin enerji depolamada, geleneksel maskelere kıyasla virüsleri dışarıda tutmak kadar üstün olup olmadığını bildirmedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/used-surgical-masks-can-be-recycled-for-energy-storage/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum