35 Yeni Kara Delik Çarpışması Tespit Edildi
35 Yeni Kara Delik Çarpışması Tespit Edildi

Uluslararası LIGO-Virgo-KAGRA işbirliği uzay-zaman dokusunda yerçekimi dalgaları küçük titreşimler yayan 35 yeni olayın gözlemlerini duyurdu. Bu yerçekimi dalgası olaylarına kozmik çarpışmalar neden oluyor ve bunların 32'si muhtemelen birbirine çarpan iki kara deliği içeriyor. Muhtemelen daha nadir bir kara delik ve nötron yıldızı çarpışmasını içeren iki olay daha var ve sonuncusu bilim insanlarının tam olarak ne tür bir yoğun nesnenin dahil olduğu konusunda kararsız kalmasına neden oluyor.

Bu 35 yeni olay, şimdiye kadar tespit edilen kütleçekimsel dalgaların tüm aralığını kapsıyor, yani tüm şekil ve büyüklükteki kara deliklerin çarpıştığı gözlemleniyor; Güneşimizden biraz daha ağır olan (ancak bir kasaba büyüklüğünde bir küreye sıkıştırılmış) nötron yıldızlarından, Güneşten 100 kat daha ağır olan kara deliklere kadar. LIGO Scientific Collaboration üyesi Christopher Berry yaptığı açıklamada, “Kara deliklerin ve nötron yıldızlarının harika çeşitliliğini ancak şimdi takdir etmeye başlıyoruz. Son sonuçlarımız bunların birçok boyutta ve kombinasyonda olduğunu kanıtlıyor. Uzun süredir devam eden bazı gizemleri çözdük fakat bazı yeni bulmacaları da ortaya çıkardık. Bu gözlemleri kullanarak evrenimizin yapı taşları olan yıldızların nasıl evrimleştiğine dair gizemleri çözmeye daha yakınız.” dedi.

Tuhaf olaylar arasında, çok düşük kütleli bir nötron yıldızına (yaklaşık 1.17 güneş kütlesi) sahip devasa bir kara delik (33 güneş kütlesi) içeren bir olay var. Bu, yerçekimi dalgası gözlemevleri veya geleneksel (elektromanyetik) teleskoplar kullanılarak şimdiye kadar gözlemlenen en düşük kütleli nötron yıldızlarından biri. Tek belirsiz birleşme olayının, Güneşimizin kütlesinin 24 katı olan bir kara delik ile 2,8 güneş kütlesi civarında çok daha hafif bir kara delik arasında olduğuna inanılıyor. Ancak araştırmacılar, hafif bir kara deliğin profile daha iyi uyduğuna inanırken, çok ağır bir nötron yıldızı da göz ardı edilemezdi. "Her yeni gözlem koşusu yeni keşifler ve sürprizler getiriyor. Üçüncü gözlem çalışması, yerçekimi dalgası tespitinin günlük bir şey haline geldiğini gördü, ancak yine de her tespitin heyecan verici olduğunu düşünüyorum!" dedi Melbourne Üniversitesi OzGrav'da doktora sonrası araştırmacı olan Hannah Middleton yaptığı açıklamada.

İki LIGO gözlemevi (ABD'de bulunur) ve Virgo (İtalya'da bulunur) şu anda kapalı ve dördüncü gözlem çalışmasına hazırlık olarak bazı iyileştirme aşamalarından geçmektedir. Üçlüye Japonya'daki KAGRA gözlemevi de katılacak ve dördü de 2022'nin sonlarında çevrimiçi olacak. NASA Einstein Doktora Sonrası Araştırma Görevlisi ve işbirliğinin bir üyesi olan Maya Fishbach, “Yerçekimi dalgası evreninin inanılmaz derecede heyecan verici olduğu ortaya çıktı. Yükseltilmiş dedektörlerimiz, milyarlarca yıl öncesinden gelen sinyallerle daha da uzakta birleşen kara delikler ve nötron yıldızları da dahil olmak üzere daha sessiz sinyalleri yakalayabilecek. Dışarıda başka neler olduğunu keşfetmek için sabırsızlanıyorum.” dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/whopping-35-new-black-hole-collisions-spotted-including-one-merger-mystery/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum